Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie autorskie z Iwoną Schymallą

W dn. 29 maja 2014 r. w Pałacu Wedlów w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie autorskie z Iwoną Sabiną Schymallą, dziennikarzem i wydawcą programów, reportaży, relacji i wywiadów, redaktorem Programu Pierwszego Polskiego Radia oraz Radia Vox FM, dwukrotną dyrektor TVP1 odznaczoną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla rozwoju Telewizji Polskiej.

 

Inicjatorem i moderatorem spotkania była Aleksandra Radecka, polonista Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, opiekun koła dziennikarskiego działającego przy ZSP w Kaliszu Pomorskim, wydawca szkolnej gazety „Kontrast”.

W 1991 r., za namową siostry, Iwona Schymalla przystąpiła do konkursu na nowych dziennikarzy i prezenterów TVP. W komisji konkursowej zasiedli wówczas Edyta Wojtczak, Teresa Zygadlewicz i Jerzy Wunderlich. Przed rozpoczęciem pracy w TVP autorka w pracowała jako asystent – wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej i przygotowywała się do pracy doktorskiej. W początkach swej kariery dziennikarskiej autorka związana była z telewizją śniadaniową, później prowadziła wraz z Pawłem Pochwałą „Kawę czy herbatę?”. Poranny program  telewizyjny początkowo prowadzony był ze studia przy Woronicza w Warszawie, niebawem  - wraz z progresem TVP – rozpoczęto nagrywanie odcinków plenerowych. Spośród wielu tematów poruszanych w programie były też takie, które promowały Wojsko Polskie. Dzięki temu „Kawa czy herbata?” pojawiła się na poligonie drawskim, z którym autorka wiąże wiele anegdot. W pamięć uczestników spotkania zapadły słowa o epizodach kręconych z włazu czołgu oraz o niezamierzonym, by nie powiedzieć niekontrolowanym wystrzale, który unieruchomił aparaturę telewizyjną na tyle, że odcinek należało natychmiast przerwać.

Prawdziwą popularność i uznanie widzów przyniosło Iwonie Schymalli relacjonowanie papieskich pielgrzymek. Dwa Wiktory, najważniejsze dziennikarskie nagrody telewizyjne, w tym Wiktora Publiczności – jak sama twierdzi – zawdzięcza Papieżowi.

W 2014 r. autorka wydała publikację „Zawód spikerka” zawierającą wspomnienia o programie „Kawa czy herbata?” i Studiu Papieskim. Spotkanie odsłaniało arkana pracy w TVP1. Charyzmatyczna osobowość autorki i niezwykła opowieść o kulisach sławy skłoniła uczestników spotkania do zadawania wielu pytań. Na koniec spotkania był czas na życzenia, kwiaty, kuluarowe rozmowy i autografy na zakupionych publikacjach.

W dniu 30 maja 2014 r. autorka wzięła udział w obchodach 10-lecia szkolnej gazety „Kontrast” organizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 17 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem swe rozważania poświęciliśmy utworowi Johna Williamsa pt. „Profesor Stoner”.

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek