Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie autorskie z Iwoną Schymallą

W dn. 29 maja 2014 r. w Pałacu Wedlów w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie autorskie z Iwoną Sabiną Schymallą, dziennikarzem i wydawcą programów, reportaży, relacji i wywiadów, redaktorem Programu Pierwszego Polskiego Radia oraz Radia Vox FM, dwukrotną dyrektor TVP1 odznaczoną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla rozwoju Telewizji Polskiej.

 

Inicjatorem i moderatorem spotkania była Aleksandra Radecka, polonista Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, opiekun koła dziennikarskiego działającego przy ZSP w Kaliszu Pomorskim, wydawca szkolnej gazety „Kontrast”.

W 1991 r., za namową siostry, Iwona Schymalla przystąpiła do konkursu na nowych dziennikarzy i prezenterów TVP. W komisji konkursowej zasiedli wówczas Edyta Wojtczak, Teresa Zygadlewicz i Jerzy Wunderlich. Przed rozpoczęciem pracy w TVP autorka w pracowała jako asystent – wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej i przygotowywała się do pracy doktorskiej. W początkach swej kariery dziennikarskiej autorka związana była z telewizją śniadaniową, później prowadziła wraz z Pawłem Pochwałą „Kawę czy herbatę?”. Poranny program  telewizyjny początkowo prowadzony był ze studia przy Woronicza w Warszawie, niebawem  - wraz z progresem TVP – rozpoczęto nagrywanie odcinków plenerowych. Spośród wielu tematów poruszanych w programie były też takie, które promowały Wojsko Polskie. Dzięki temu „Kawa czy herbata?” pojawiła się na poligonie drawskim, z którym autorka wiąże wiele anegdot. W pamięć uczestników spotkania zapadły słowa o epizodach kręconych z włazu czołgu oraz o niezamierzonym, by nie powiedzieć niekontrolowanym wystrzale, który unieruchomił aparaturę telewizyjną na tyle, że odcinek należało natychmiast przerwać.

Prawdziwą popularność i uznanie widzów przyniosło Iwonie Schymalli relacjonowanie papieskich pielgrzymek. Dwa Wiktory, najważniejsze dziennikarskie nagrody telewizyjne, w tym Wiktora Publiczności – jak sama twierdzi – zawdzięcza Papieżowi.

W 2014 r. autorka wydała publikację „Zawód spikerka” zawierającą wspomnienia o programie „Kawa czy herbata?” i Studiu Papieskim. Spotkanie odsłaniało arkana pracy w TVP1. Charyzmatyczna osobowość autorki i niezwykła opowieść o kulisach sławy skłoniła uczestników spotkania do zadawania wielu pytań. Na koniec spotkania był czas na życzenia, kwiaty, kuluarowe rozmowy i autografy na zakupionych publikacjach.

W dniu 30 maja 2014 r. autorka wzięła udział w obchodach 10-lecia szkolnej gazety „Kontrast” organizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 14 maja 2024 r. gościliśmy panią Anię i pana Marcina z Koszalińskiej Pracowni Słodyczy „Karmelek” w Koszalinie. Na warsztaty tworzenia słodyczy przybyli miłośnicy słodkości, a także pasjonaci sztuki tworzenia karmelków. Dodatkowym atutem tych warsztatów, poza walorem smakowym, była wiedza o naturalnych barwnikach słodyczy i takich, których należy unikać. Nasi goście po wielokroć wspominali, by spoglądać na etykiety i eliminować z żywności słodycze, które są barwione przemysłowymi barwnikami oraz mogą być toksyczne i zagrażać naszemu zdrowiu.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek