Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Solaryjski ocean Lema

Dobiegła końca wystawa „Ocean”, która w dn. 1-21 września 2021 r. prezentowana była w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim. Ekspozycja odwoływała się do twórczości wybitnego polskiego pisarza gatunku hard science fiction, filozofa i futurologa, Stanisława Lema. Koncepcją wystawy była próba przedstawienia problemu spotkania w Kosmosie innej istoty niż człowiek, innego bytu, ale bytu takiego, który nie byłby ludzki, ani humanoidalny. Ekspozycja powstała na podstawie wyselekcjonowanych fragmentów powieści „Solaris”,  w której Stanisław Lem konkretyzuje ów byt jako ocean nieprzerwanie zmienny, niepojęty i nierozumiany przez jego eksploratorów. Według Lema solaryjski ocean, traktowany jako byt, czyli istnienie nieuczłowieczone, daje zdolność realizacji kontaktów innych niżli kontakty międzyludzkie, innego obcowania.

 

 

Przedstawione fragmenty utworu Stanisława Lema i przytoczone interpretacje, ale także kompozycje graficzne inspirowane opisami nieodgadnionego tworu jakim jest solaryjski ocean, pobudzają wyobraźnię czytelnika, zachęcając do intelektualnych poszukiwań tego, czym ów byt mógłby być, jakie byłoby jego istnienie i obcowanie.

 

Wystawa prezentowana była z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza. Ekspozycja została sfinansowana przez MiPBP w Drawsku Pomorskim z dotacji powiatu drawskiego przeznaczonej na realizację zadań powiatowych przez biblioteki publiczne.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 19 października 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem czytelniczki na warsztat wzięły powieść Magdy Knedler pt. „Nikt ci nie uwierzy”. Spotkanie rozpoczęłyśmy od dyskusji dotyczącej tematu utworu.

Szanowny Seniorze, ukochana Babciu, Dziadku, drogi Czytelniku,

w dniu Twojego święta składamy życzenia wszystkiego co najlepsze, spełnienia marzeń, niegasnącej nadziei w sercu, promiennego uśmiechu na ustach, wielu niezapomnianych wrażeń  – i tych, płynących z życia codziennego, i tych, czerpanych z książek. Niech każdy dzień będzie dowodem na to, jak doceniamy Twoją obecność.

Z tej okazji przygotowaliśmy niezwykłą akcję – KSIĄŻKA NA TELEFON. Wystarczy jeden numer, jedna rozmowa, a dostarczymy Ci książkę. Zadzwoń – 94 361 78 05, 669 752 667.

 

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek