Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Słodkie warsztaty tworzenia karmelków

W dn. 14 maja 2024 r. gościliśmy panią Anię i pana Marcina z Koszalińskiej Pracowni Słodyczy „Karmelek” w Koszalinie. Na warsztaty tworzenia słodyczy przybyli miłośnicy słodkości, a także pasjonaci sztuki tworzenia karmelków. Dodatkowym atutem tych warsztatów, poza walorem smakowym, była wiedza o naturalnych barwnikach słodyczy i takich, których należy unikać. Nasi goście po wielokroć wspominali, by spoglądać na etykiety i eliminować z żywności słodycze, które są barwione przemysłowymi barwnikami oraz mogą być toksyczne i zagrażać naszemu zdrowiu.

 

Widowiskowo wyrabiali plastyczną masę cukrową, a dodając do tego tajemne zaklęcia, których nauczyli przybyłe na warsztaty dzieci, uzyskiwali barwy takie, jakie pragnęli. Wyrabianie masy cukrowej, by w ten sposób uzyskać jednolitą konsystencję i przy okazji napowietrzyć powstający produkt, jest głównym, procesem powstawania karmelków. Finalnym procesem zaś jest rozciąganie masy i formowanie słodyczy.

 

Ależ to były smakowite warsztaty przepełnione słodką wonią ciepłego cukru. Każde dziecko mogło dotknąć ciepłej masy cukrowej i uformować z niej lizaka. Na koniec nasi goście przeprowadzili konkurs wiedzy o tworzeniu słodyczy, a nagrodami w konkursie były wspaniałe, słodkie lizaczki.

 

Warsztaty wykonywania słodyczy zostały sfinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Drawsku Pomorskim w ramach dotacji na działalność bibliotek w powiecie drawskim. Dziękujemy.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 12 czerwca 2024 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie poświęcone problematyce utworu Bernarda Werbera pt. „Imperium mrówek”. Ta książka to zaledwie tom pierwszy mrówczej trylogii.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek