Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Rzeka Drawa i 100-lecie elektrowni wodnej w Borowie

W dn. 5 maja 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyła się promocja książki dra Zbigniewa Mieczkowskiego pt. „Rzeka Drawa i 100-lecie elektrowni wodnej w Borowie”.

 

Dr Zbigniew Mieczkowski jest emerytowanym pułkownikiem Wojska Polskiego, który po 17 latach pracy zawodowej na Poligonie Drawskim osiadł na Pojezierzu Drawskim, gdzie żyje w symbiozie z naturą, uprawia las, hoduje daniele i ryby. Czas wolny poświęca także na zgłębianie wiedzy historycznej o regionie. Własne artykuły naukowe o regionie autor publikuje w „Zeszytach Siemczyńsko-Henrykowskich”. Jest autorem także kilku publikacji zwartych, spośród których aż trzy:

 „Dzieje Lubieszewa i Jeziora Lubie”;

 „Poligon Drawski w trzech odsłonach”;

 „Rzeka Drawa i 100-lecie elektrowni wodnej w Borowie”.

dotyczą naszej gminy. Na uwagę także zasługuje fakt, iż dwie ostatnie publikacje wydane zostały z okazji wyjątkowych rocznic: 70-lecia Poligonu Drawskiego [publikacja „Poligon Drawski w trzech odsłonach”] i 100-lecia unikatowego zabytku techniki, jakim niewątpliwie jest elektrownia wodna w Borowie [„Rzeka Drawa i 100-lecie elektrowni wodnej w Borowie”].

 

Podczas spotkania autor, dokumentując swoją wypowiedź materiałami archiwalnymi, opowiadał o Drawie od czasów średniowiecza do współczesności. Wyjaśniał  skąd się bierze różnica 13 km. przy podawaniu długości rzeki,  jak brzmiały nazwy rzeki w czasach, gdy ziemie te przechodziły na własność Niemców, potem Polaków, o Drawie jako rzece granicznej, o tym jaki był i jest charakter rzeki oraz co oznacza „niebo” i „piekło” w odniesieniu do Drawy. Autor opowiadał także o spławności rzeki, flisakach i o powstaniu szlaku kajakowego im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły na Drawie. Znaczną część swej opowieści poświęcił prezentacji Puszczy Drawskiej z uwzględnieniem jej fauny i flory. Nie mogło zabraknąć wzmianki o początkach elektryfikacji na rzece Drawie. Swą opowieść autor zakończył na budowie elektrowni wodnej w Borowie, opisie jej eksploatacji i prezentacji osób zawodowo związanych z elektrownią.

 

Elektrownia wodna w Borowie jest jednym z piękniejszych obiektów wybudowanych na rzece Drawie. Budowę jej rozpoczęto w maju 1915 r. Prawo do użytkowania elektrowni wodnej Alt Springe uzyskano w dn. 20 czerwca 1917 r., ale już miesiąc później, bo dn. 20 lipca 1917 r., obiekt uzyskał zgodę na eksploatację. Zgodę tę wydał nadzór budowlany (tzw. policja przemysłowa). W dn. 12 września 1917 r. elektrownia wodna w Alt Springe została wpisana do księgi wodnej rzeki Drawy. Uroczyste oddanie elektrowni do użytku nastąpiło dopiero dn. 27 stycznia 1918 r.  

 

Podczas spotkania autor nie poruszał kwestii przyszłości elektrowni. Jednak w  publikacji pt. „Rzeka Drawa i 100-lecie elektrowni wodnej w Borowie” autor zachęca czytelnika do rozważań nad przyszłością budowli.  Nie budzi wątpliwości, że ze względów historycznych, naukowych i architektonicznych obiekt już dziś kwalifikuje się do wpisania go do rejestru zabytków. Inicjatywa w tym względzie należy do konserwatora zabytków lub do właściciela elektrowni. Jednak wartości kulturowe i względy estetyczne – jak uważa autor – mogą kolidować z rachunkiem ekonomicznym, współczesnym trendem i popularnością energii odnawialnej.

 

W tym miejscu pragnęlibyśmy złożyć drowi Zbigniewowi Mieczkowskiemu gratulacje, ale także podziękowania za wspaniałe publikacje o tematyce regionalnej.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek