Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Rycerski Dzień Dziecka

Niektórzy zapewne powiedzą, że we współczesnych czasach nie ma już rycerzy. My wierzymy, że są. I staraliśmy się wszystkim dzieciom pokazać, jak zostać współczesnym małym rycerzem. Dlatego właśnie, w dn. 2. czerwca 2019 r. na dziedzińcu Pałacu w Kaliszu Pomorskim zorganizowaliśmy Rycerski Dzień Dziecka.

 


Ten dzień obfitował w wiele atrakcji. Grała muzyka, mężni wojowie zaprzyjaźniali się z dziećmi i pokazywali jak wyglądało życie w średniowieczu. Na dziedzińcu rozstawionych zostało wiele stoisk, z których każde odpowiadało innemu cechowi średniowiecznemu. Można było spróbować wykonać instrument z kawałka drewna lub zagrać na flecie i grzechotach. Można było wyrzeźbić w drewnie zabawki lub jak dawni Słowianie i Słowianki wykonywać ozdoby z poroża jelenia. Można było uczyć się warsztatu tkackiego, spróbować swych sił na krośnie oraz na kole garncarskim formować gliniane naczynia. Można było podziwiać wykonaną przez dzielnych wojów broń (miecze, topory, kusze) lub zmierzyć własne siły w konkurencjach rycerskich. Nie były one łatwe, bo wymagały szybkości i dyscypliny. Uczyły cierpliwości i celności oraz rozwijały tężyznę fizyczną. W pierwszym turnieju wojów chłopcy pokonywali na czas tor przeszkód. Przenosili ciężką kolczugę, rzucali obręczami i trafiali włócznią w przygotowane tarcze. Dziewczęta w turnieju dla dam pokonywały tor przeszkód w workach oraz rzucały obręczami i włócznią. Każde odważne dziecko mogło próbować swych sił w turnieju łuczniczym lub turnieju gier historycznych.


Tego dnia pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim wedle życzeń i upodobań dziecięcych w strefie zabaw malowali dzieciom twarze, służyli poradą i doświadczeniem jak wykonać naszyjniki i bransoletki z koralików i przygotowywali wyjątkowe dziecięce fryzury. Ktokolwiek chciał mógł przemienić się w ulubionego bohatera. Pracownice Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim stworzyły strefę malucha, w której można było ułożyć ogromne puzzle, malować na tkaninie i kartonach, ujeżdżać dmuchane koniki, układać klocki, grać w piłeczki i przeglądać oraz czytać kolorowe książeczki. Pani Stanisława Górnik przygotowała dla najmłodszych zbiór piosenek i tańców rodzinnych, które aktywowały i dzieci i rodziców. Bank Spółdzielczy w Kaliszu Pomorskim sfinansował dmuchane zjeżdżalnie, zamki, tory wspinaczkowe i basen z piłeczkami. Przez cały czas trwania pikniku Ochotnicza Straż Pożarna w Kaliszu Pomorskim pokazywała swój sprzęt bojowy, a na zakończenie tego gorącego dnia strażacy dostarczyli mnóstwo piany oraz kurtynę wodną, w której dzieci z wielką frajdą i przyjemnością poszły się ochłodzić.

Rozstawaliśmy się wierząc, że w tym dniu wszystkie dziecięce marzenia o rycerstwie i o dobrej zabawie się ziściły.

Pozostałe wydarzenia

W dniu 13 sierpnia 2019 roku, w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Informacja dotycząca szkoleń „E-obywatel nowe umiejętności cyfrowe” w gminie Kalisz Pomorski

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek