Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Robert Robb Maciąg w bibliotece

W dn. 17 czerwca 2022 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim grupa przedszkolaków z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim uczestniczyła w chińskich warsztatach z Robertem Robbem Maciągiem. Dzieci były bardzo aktywne: uczyły się podstawowych słówek w języku chińskim (dzień dobry, do widzenia), próbowały kaligrafii, piły prawdziwą chińską jaśminową herbatę i próbowały swych sił w starciu z pałeczkami. Oczywiście, nasze dłonie lepiej sobie radzą ze zwykłymi sztućcami. Prelegent wyjaśnił nam także dlaczego do dnia dzisiejszego w Chinach powszechnie używa się języka obrazkowego, wyjawił także jak składać ze sobą obrazy, by uzyskać dane znaczenie. Dzieci pilnie wykonywały polecenia animatora i zauważyć można było, że sprawia im to przyjemność.

 

Podczas dzisiejszych warsztatów dzieci miały także sposobność dowiedzieć się, że w Chinach dopuszczalne jest posiadanie jednego dziecka. Dowiedzieliśmy się dlaczego Chińczycy mają czarne włosy i że charakteryzują ich skośne oczy. Ponadto dowiedzieliśmy się jak wygląda prawdziwe chińskie śniadanie i co Chińczycy zjadają na kolejne posiłki.

 

Dziękujemy paniom: Ewie Terefenko i Reginie Staniec za przyjęcie propozycji i udział w warsztatach Składamy podzięwania Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Drawsku Pomorskim za sfinansowanie warsztatów z dotacji powiatowej przeznaczonej na działalność bibliotek. Na koniec składamy podziękowania panu Robertowi Maciągowi za inspiracje, pomysły i ciekawe opowieści. Niezwykłe miło się Pana słuchało, a czasami nawet – wespół z przedszkolakami – wykonywało chińskie zadania.

 

wraz z wychowawczyniami: Ewą Terefenko i Reginą Staniec

Pozostałe wydarzenia

Ciało nie lubi takiej krzywdy. W pewnej chwili się zbuntuje. Wiele osób oddałoby cały świat, by mieć zdrowe ciało. Ciało to świątynia. Nie niszczy się świątyni.*

*K. Holden: Promyczek. Poznań, 2016. Str. 66

 

Ten piękny cytat definiuje życiową postawę głównej bohaterki powieści „Promyczek” autorstwa Kim Holden, omawianej w dn. 7 grudnia 2022 r. na spotkaniu dyskusyjnego klubu książki (DKK) w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

W dniach od 21 listopada do 30 listopada 2022 r. Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim rozbrzmiewała radosnym śmiechem dzieci. W tych dniach bowiem razem z dziećmi z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim celebrowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek