Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Recepta na smutek – zajęcia biblioterapeutyczne

Nikt z nas nie lubi być przygnębiony i smutny. To nieprzyjemne uczucie zabiera nam energię i ochotę do działania. Jednak smutek dopada każdego z nas i dlatego warto znać metody na oswojenie smutku, bądź sposoby na wyrzucenie go na zewnątrz.

 

Smutek pozwala nam wyzwolić przyczynę takiego stanu: złość, zazdrość, strach, żal, by móc poczuć się lepiej. Nasz smutek nie zmieni rzeczywistości, ale pomoże nam zmienić nasz nastrój. Bo gdy w końcu minie znowu zobaczymy świat kolorowy, radosny i przyjazny.

Przeprowadzone w dn. 8 kwietnia 2016 r. zajęcia biblioterapeutyczne inspirowane były opowiadaniem Wojciecha Kołyszko i Jovanki Tomaszewskiej „Smutek i zaklęte miasto”. Zajęcia rozpoczęte zostały od przeczytania utworu i odpowiedzenia na pytania z tekstu. Ćwiczenia, które przeprowadziłyśmy podczas zajęć, miały na celu uświadomienie dzieciom, że smutek, choć nieprzyjemny, jest nam w życiu potrzebny do odczuwania szczęścia i nie można przed nim uciekać. Wtedy smutek nie znika, tylko przyczaja się gdzieś głęboko, a następnie piętrzy się. Taki smutek szkodzi nam najbardziej i zupełnie odbiera radość życia. W trakcie zajęć dzieci stworzyły receptę na smutek, stanowiącą zbiór działań na radzenie sobie ze smutkiem. Działania te wpisane zostały w łzę, która jest także lekiem na dopadający nas smutek.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek