Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Reagujmy na zło za ścianą

W dn. 19 października 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem czytelniczki na warsztat wzięły powieść Magdy Knedler pt. „Nikt ci nie uwierzy”. Spotkanie rozpoczęłyśmy od dyskusji dotyczącej tematu utworu.

 

 Z tego powodu, iż fabuła dotyka wrażliwych kwestii, wybór tematu był bardzo trudny. Manipulacja. Dramat kobiet. Psychopata w domu. Zycie i śmierć Dorothei Rohrbeck i Ursuli Schade. W końcu morderstwo w Kleppelsdorfie. Podobnych tematów można byłoby wymieniać, jednak spory, który jest ważniejszy były bezzasadne, gdyż ranga każdego była porównywalna. Autorka z pewnością zaskoczyła nas ciekawym zbiorowym życiorysem kobiet i portretem psychopatycznego mordercy, perfidnego i wyrafinowanego, intryganta i manipulanta, który z żądzy posiadania dopuścił się straszliwej zbrodni.

 

Podczas spotkania zarysowałyśmy także portrety bohaterek i zastanawiałyśmy, co wpłynęło na fakt, iż bezwolnie poddawały się intrygom opresora. Dzieliłyśmy się także opisem emocji, które towarzyszyły nam w lekturze oraz poświęciłyśmy czas na omówienie tła utworu i przemian społeczno-politycznych i obyczajowych, które stały się udziałem kobiet pod koniec XIX w.

 

Spotkanie zakończyłyśmy omówieniem mocnych i słabych stron utworu, wyborem powieści i terminu kolejnego spotkania.

 

W spotkaniach dyskusyjnego klubu książki chodzi tak naprawdę o dobrą zabawę, o pobyt w gronie czytelniczek, o wymienianie się spostrzeżeniami dotyczącymi lektury przy kawie i ciastku. Doświadczyłyśmy, iż by była dobra zabawa winna być i lekka, i przyjemna lektura. Ta z pewnością taka nie była, ale poruszała ważne kwestie, o których milczeć nie wolno, a wręcz należałoby uczulać i dzieci, i dorosłych, na dramaty dziejące się za ścianą. Bo nasza reakcja na krzywdę innych ma znaczenie.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 24. listopada 2021 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce wernisaż wystawy pt. „Pojezierze Drawskie piękne i bezpieczne”. Inicjatorem i pomysłodawcą wystawy był pan Adam Cygan, przedstawiciel DSI – Drawskich Stron Internetowych, zaś ambasadorem wystawy pan Leszek Paradowski. Podczas wernisażu panowie opowiadali o kulisach konkursu, wyborze najciekawszych prac i planach względem prezentacji wystawy w Polsce i za granicą. A jest co pokazać, wszak nie od dziś wiadomo, że Pojezierze Drawskie wzbudza podziw nie tylko wśród mieszkańców powiatu drawskiego, ale również wśród odwiedzających go turystów.

Konsultacje dla mieszkańców gminy Kalisz Pomorski w sprawie zmiany granic administracyjnych gminy.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek