Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Przygody kota persa i smoka wawelskiego – opowieści Roberta Maciąga

W dn. 8. czerwca 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z autorem-podróżnikiem, Robertem Maciągiem. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy Ib Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim.

 

Już od pierwszych chwil, spotkanie jawiło się siedmiolatkom jako wielce interesujące i wzbudziło pożądaną dyskusję. Autor przygotował fotoprezentację ze swych podróży po Chinach, Turcji i Iranie (Persji). Prezentację ubarwiał ciekawostkami i anegdotami oraz artefaktami z podróży: amuletami, bransoletami, malowanymi garncami z elementami oka, które – wedle krążącej opinii – miały ustrzec przed krzywym spojrzeniem. Nie zabrakło perskich dywanów, kota persa – literacki kot wespół z mitycznym smokiem odbył podróż do Chin, a także ludowych strojów, charakterystycznych dla wspomnianych krajów.

 

Spotkanie było wielce interesujące. Było dużo fotografii z przedmiotami przywiezionymi przez autora. Było także dużo pytań do autora.

 

Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim w ramach dotacji powiatowej.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

W dn. 10.05.2022 r. członkinie DKK spotkały się w dżungli. Tak, tak! W dżungli. Nasza sceneria nawiązywała do treści książki „Siedem razy świat”, którą wspólnie wybrałyśmy na lekturę kolejnego spotkania. Nim jednak spotkałyśmy się, by wymienić poglądy na temat relacji z podróży, to w tę podróż „udałyśmy się” wraz z autorami: Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek