Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Przetwórnia Owocowo – Warzywna na fotografiach, wystawa historyczna

W dniach 18-19 lipca 2014 r., podczas Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym, zaprezentowana została wystawa fotografii historycznej. Wystawa inspirowana była dawną Przetwórnią Owocowo – Warzywną, która w latach 1963-1984  funkcjonowała w Kaliszu Pomorskim.

 

Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego był oddziałem Rejonowej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Szczecinku. W kaliskiej przetwórni produkowano między innymi: kapustę kwaszoną, pomidory kwaszone, ogórki konserwowe, kompoty, warzywa solone, pulpy, sałatki i dżemy. Jednym z produktów tego zakładu były też ogórki kwaszone, które kiszono w dębowych beczkach i przechowywano w okresie jesienno-zimowym na dnie Jeziora Młyńskiego, znajdującego się na terenie zakładu. Głównym odbiorcą spółdzielni było wojsko polskie i radzieckie, licznie stacjonujące na Pomorzu oraz zakłady karne. Niewielka część  produkcji przeznaczona była na handel do Niemiec.

W 2005 roku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim we współpracy z Urzędem Miejskim zorganizował pierwszy „Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym” nawiązujący do tradycji kiszenia ogórków w beczkach i zatapiania ich w jeziorze. W roku 2014 obchodziliśmy wspólnie dziesięciolecie Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym. Tegorocznej imprezie towarzyszyła ponadto wielce barwna wystawa upamiętniająca dziesięciolecie Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym przygotowana przez Bernadettę Klimczak z Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim. Wystawa przedstawia coroczną ceremonię topienia i wyławiania beczek z jeziora oraz atrakcje, które towarzyszą obchodom Jarmarku, m.in. występy mieszkańców Kalisza Pomorskiego, zaproszonych gości oraz wieczorne koncerty gwiazd polskiej i zagranicznej sceny.

Pozostałe wydarzenia

W Dzień Matki, Stowarzyszenie „Stacja Kultura” specjalnie dla czytelników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, przygotowało spektakl  wg scenariusza Lucy von Schickedantz. To wyjątkowe w swej formie i treści przedstawienie można było obejrzeć na platformie YouTube jedynie w dniu realizacji. Spektakl „Grzeczne kobiety nie tworzą historii” jest swoistym wspomnieniem trzech wyjątkowych, wyzwolonych, walczących ze stereotypami, kobiet: Marleny Dietrich, Hanny Ordonówny i Coco Channel. Kobiet, które pozostawiły swój odcisk w historii swojego kraju.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek