Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Programujemy przyszłość w Kaliskiej Bibliotece

W piątek rano, dnia 07.12.2018 r., w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, odbyły się pierwsze z zaplanowanej serii zajęć, w ramach projektu „Zaprogramuj przyszłość”. W spotkaniu wzięła udział klasa III B ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim wraz z wychowawcą Oktawią Broś. Zajęcia przeprowadzone zostały przez pracowników biblioteki.

 

„Zaprogramuj przyszłość” to projekt realizowany przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania w ramach projektów regionalnych, które uzyskały dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. „Zaprogramuj przyszłość” to projekt, dzięki któremu ponad 16 000 uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z niewielkich miejscowości nauczy się podstaw programowania i rozwinie umiejętności cyfrowe w praktyce. Program zajęć opiera się na rozwoju wiedzy i podstawowych umiejętności z zakresu programowania poprzez inspirowanie dzieci do twórczej pracy i nauki.

 

Podczas spotkania wykorzystane zostały edukacyjne maty  „dotta”, karty do gry CodyRoby oraz gra komputerowa Lightbot. Dzieci uczestniczące w spotkaniu były bardzo zadowolone z możliwości wzięcia udziału w tak nietypowej lekcji, której założeniem była nauka poprzez zabawę. Wykazały również wiele inteligencji i sprytu rozwiązując czasem naprawdę trudne i skomplikowane zadania. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości uda się zorganizować kolejne spotkania i nauczyć najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej podstaw kodowania, które być może kiedyś przyczynią się do wyboru ich drogi zawodowej lub życiowej.

 

 

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

Wieczorem, w dn. 12. marca 2019 r., na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim i Krzysztofa Wiśniewskiego, inżyniera leśnika, kaliskiego blogera i pasjonata lokalnej historii, dr Zbigniew Mieczkowski przybył do Kalisza Pomorskiego, by spotkać się z czytelnikami i promować swą najnowszą książkę pt. Łączy nas Drawa: monografia rzeki.

W dn. 11. marca 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim poświęcone lasom tropikalnym.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek