Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Polska w obiektywie Leszka Szczasnego

W dn. 10. maja 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z podróżnikiem Leszkiem Szczasnym, fotografem, podróżnikiem, pisarzem, filozofem, społecznikiem i artystą. Z Leszkiem Szczasnym mieliśmy przyjemność spotkać się już w latach poprzednich przy okazji wcześniejszych prelekcji o Turcji, Syrii, Mauretanii i o Tananii.

 

Autor opublikował swoją reporterską książkę pt. „Świat na wyciągnięcie ręki”, w której dokumentuje swoje podróżnicze wyprawy, ale przede wszystkim prowokuje czytelników do podróżowania, zwiedzania. Książka dostępna dla czytelników w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

 

W tym roku postawiliśmy na Polskę – piękną, pomimo ciągłych zmian cywilizacyjnych nadal posiadającą urokliwe zakątki. Czytelnicy w przygotowanym slajdowisku mogli podziwiać magiczne podlaskie bezdroża, kunsztowne roztoczańskie nekropolie, górnośląskie pokopalniane hałdy, wnętrza drewnianych świątyń, usłyszeć o tradycjach naszych przodków, posłuchać o niszowych festiwalach z muzyką etniczną i wiele innych.

 

Podczas spotkania ujrzeliśmy Polskę inną, nieznaną, ale równie piękną i wartą odkrywania. Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Drawsku Pomorskim w ramach dotacji powiatowej.

Pozostałe wydarzenia

W Dzień Matki, Stowarzyszenie „Stacja Kultura” specjalnie dla czytelników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, przygotowało spektakl  wg scenariusza Lucy von Schickedantz. To wyjątkowe w swej formie i treści przedstawienie można było obejrzeć na platformie YouTube jedynie w dniu realizacji. Spektakl „Grzeczne kobiety nie tworzą historii” jest swoistym wspomnieniem trzech wyjątkowych, wyzwolonych, walczących ze stereotypami, kobiet: Marleny Dietrich, Hanny Ordonówny i Coco Channel. Kobiet, które pozostawiły swój odcisk w historii swojego kraju.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek