Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Pocieszki mają pocieszać

W dn. 16 czerwca 2020 r., czyli po ponad dwumiesięcznym okresie wymuszonej izolacji, w gronie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki, ale z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa, spotkałyśmy się, by ponownie podyskutować o literaturze. Tym razem omawiałyśmy „Pocieszki” Katarzyny Grocholi, zawierające kolekcję 52 krótkich historyjek z pogranicza  felietonu i literatury pięknej. Zdania o utworze były różne, od zachwytów do rozczarowania. Można domniemywać czy było to przyczyną zgoła innych oczekiwań, czy znużeniem konstrukcją książki lub liczebnością krótkich, niepowiązanych ze sobą zdarzeń.

 

Niezależnie jednak od naszej indywidualnej oceny, czytając doświadczałyśmy życia bohaterów książki. Ludzi młodych i ludzi  doświadczonych, starych i schorowanych, kobiet i mężczyzn, matek i ojców, w końcu małżonków lub po prostu kochanków. Przeżywałyśmy ich miłości, rozczarowania, dramaty i  sposoby wychodzenia na „prostą”. Przeżywałyśmy, bowiem takie było też założenie autorki - nakłonić odbiorcę do refleksji, do zastanowienia się, by osiągnąć cel ukryty między stronicami książki, że dobro oddaje dobro, smutek rodzi smutek i odwrotnie. I, że w każdej historii, nawet najsmutniejszej, można znaleźć mały „happy end”.

 

Atutem tych wszystkich opowiastek jest fakt, iż są to historie autentyczne, „z życia wzięte”, inspirowane prawdziwymi relacjami. A obok zdarzeń prawdziwych i nauk z nich płynących przejść obojętnie się po prostu nie da.

 

Podkreśliłyśmy też znaczenie sprawnego warsztatu pisarskiego autorki. Grochola z charakterystyczną dla siebie łatwością, ale także ciętą ripostą i dosadną pointą wciągnęła nas w swój świat. Świat, który jest tak podobny do naszego mimo, że książka tak inna od pozostałych jej utworów.

 

Nadmienić warto, że było to spotkanie jubileuszowe i w gronie klubowiczek celebrowałyśmy ważną dla nas pierwszą rocznicę. Były zimne ognie i życzenia, radość płynąca ze wspólnych spotkań i drobne upominki.

 

Na koniec spotkania ustaliłyśmy lekturę i termin kolejnego spotkania.

Pozostałe wydarzenia

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Duma i radość! 
Dnia 13 lutego 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w kaliskim Pałacu na wernisażu fotografii Pawła Łuczko pod tytułem "Kolory i chwile. Kalisz Pomorski i okolice - subiektywnie obiektywem".

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek