Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Plama i kreska czyli wystawa ''Akomodacja''

W dn. 7. sierpnia 2020 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce finisaż wystawy Bernadety Sudnikowicz. Przez cały miesiąc poprzedzający mieszkańcy Kalisza Pomorskiego mieli możliwość podziwiania prac autorki stanowiących cykl pt. „Akomodacja”, wykonanych za pomocą kawy i tuszu. Prace Bernadety Sudnikowicz wyraźnie nawiązują do sztuki nowoczesnej, w której źródeł artystycznej wypowiedzi można poszukiwać poprzez nadawanie treści formie, zaś Interpretacji prac można podejmować się zarówno na poziomie intelektu, jak i wrażeń zmysłowych i emocji.

 

„Akomodacja” Bernadety Sudnikowicz powstała poprzez przemyślane i koncepcyjne tworzenie plam z kawy o różnym nasyceniu na arkuszach papieru. Kontrastujące do plam kawy są białe plamy tła i czarne kreski tuszu, nadające ostateczny sznyt dziełu, podkreślające jego wyrazistość i charakter. Antyteza pomiędzy kolorem lub jego brakiem, kreską i plamą, zamiarem, a przypadkowością, regularnością i nieregularnością pozwalają odtworzyć naturę w dziele artystycznym (choć w naszym subiektywnym odczuciu krok dalej - ziemię). Bernadeta Sudnikowicz ukazuje odbiorcom naturę znalazłszy dlań właściwą formę, rys, kształt i decydujący atrybut kolorystyczny.

 

Wystawa „Akomodacja” ma charakter monotypii, jednak artystka tworzy stosując różnorodne techniki, m.in.: akwarelę, akryl, techniki własne. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów oraz w Koszedarskim Centrum Kultury na Litwie i Muzeum Beskid w Czechach.

 

Bernadeta Sudnikowicz ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, laureatką i finalistką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów oraz przeglądów sztuki.

Pozostałe wydarzenia

O tym, że na jesienne zmienne pogody najlepsze jest czytanie wie każde dziecko. I dlatego właśnie z jesiennym przesłaniem płynącym z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jesień” czekaliśmy na przedszkolaków z grupy „Pinokio” Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim w dn. 24. września 2020 r.

Ponad trzysta nazwisk w spisie uczniów, którzy uczestniczyli w ciągu dziesięciolecia w działalności licealnej grupy teatralnej Klepsydra, mówi samo za siebie. Podobnie jak ponad 120 wystawionych spektakli  i blisko 100 współorganizowanych uroczystości oraz apeli. To wszystko dokumentuje publikacja wydana na Jubileusz Klepsydry, którą autorzy: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska zaprezentowali podczas spotkania w kaliskim Pałacu.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek