Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie

Cytat ten, wypowiedziany przez Kazimierza Górskiego, najwybitniejszego selekcjonera polskiej kadry w piłce nożnej, ale również autora niezliczonych powiedzonek piłkarskich, które przeszły do legendy i zakorzeniły się w języku potocznym, przypominamy z okazji wernisażu pt. „Drybling literacki, czyli słów kilka o piłce nożnej”, który odbył się w dn. 24. czerwca 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim. 

 

 

Wernisaż wystawy, na co wskazywał tytuł, również odbywał się na sportowo. Nad przebiegiem rozgrywek sportowych,  w których udział wzięli uczniowie szkółki piłkarskiej „Junior” z Kalisza Pomorskiego, czuwali trenerzy: Paweł Gąsiorowski i Waldemar Pawluczuk. Trenerzy przeprowadzili dwie konkurencje: slalom z piłką między pachołkami i żonglerka.

 

Najlepsi okazali się:

I miejsce – Alan Ciszewicz i Kuba Matacz;

II miejsce – Kuba Adamek i Franek Trawiński;

III miejsce – Wojtek Kolasiński i Hubert Popielarczyk.

 

Nagrody wręczała Małgorzata Dziadek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim. Wszystkim zawodnikom gratulujemy udziału, bo to właśnie chodzi o to, by gra w piłkę nożną sprawiała nam radość, pobudzała w nas ducha rywalizacji, a przy okazji kształtowała nasze mięśnie i charakter. Piłka nożna posiada jeszcze jedną ważną cechę, o której zapominać nie wolno - integruje ludzi.

 

Po rozgrywkach sportowych, które ze względu na złą aurę odbyły się na hali sportowej, wszyscy przeszli do Pałacu w Kaliszu Pomorskim, gdzie mogli obejrzeć wystawę. Na wystawie zaprezentowano historię piłki nożnej, maskotki mistrzostw świata w piłce nożnej, daty mistrzostw wraz z wynikami oraz najważniejsze sformułowania leksykalne. Kolorytu wystawie dodają lapsusy dziennikarskie.

 

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. C.K. Norwida w Świdnicy. Za przekazanie na wystawę strojów lokalnych drużyn piłkarskich dziękujemy: Anecie Jamróz, sołtys Giżyna i Piotrowi Młynarczykowi, prezesowi klubu piłkarskiego „Grom” z Giżyna, Tomaszowi Paszkiewiczowi, zawodnikowi „Calisii” i Cezaremu Gozderze, prezesowi klubu piłkarskiego „Calisia” oraz Wiktorowi Zielińskiemu z klubu piłkarskiego „Błękitni” z Pomierzyna. Za przeprowadzenie konkurencji sportowych dziękujemy trenerom: Pawłowi Gąsiorowskiemu i Waldemarowi Pawluczukowi.

 

Wystawę będzie można oglądać do dn. 16 lipca 2021 r. Zapraszamy serdecznie.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

W dn. 10.05.2022 r. członkinie DKK spotkały się w dżungli. Tak, tak! W dżungli. Nasza sceneria nawiązywała do treści książki „Siedem razy świat”, którą wspólnie wybrałyśmy na lekturę kolejnego spotkania. Nim jednak spotkałyśmy się, by wymienić poglądy na temat relacji z podróży, to w tę podróż „udałyśmy się” wraz z autorami: Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek