Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Patriotyczny wieczór pałacu

W dn. 3 maja 2022 r. w sali rycerskiej kaliskiego pałacu odbył się koncert pieśni patriotycznych. Na scenie wystąpili mieszkańcy naszej uroczej miejscowości, a wśród nich: Stanisława Górnik indywidualnie i z grupą wychowanków z kl. III Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, Justyna Zjawiona wraz z grupą dzieci i osób dorosłych ze świetlicy przy ul. Dworcowej w Kaliszu Pomorskim, grupa wokalna „Violki” z Białego Zdroju oraz Martyna Frańczak i Filip Wiśniewski.

 

 Gościnnie pieśni patriotyczne zaśpiewała również Małgorzata Jajus do akompaniamentu swego taty Tomasza Jajusa. Po tej głównej części koncertu Małgorzata Dziadek dyrektor MGOK w Kaliszu Pomorskim zaprosiła widzów do wysłuchania ukraińskich pieśni. Pieśni te wykonała Natalia pochodząca z Ukrainy. Pieśni te lekko odbiegały od dotychczasowej formuły, ale dowodziły, że pomimo wyrządzonych krzywd na narodzie ukraińskim, to w społeczeństwie jest wiara w zwycięstwo. Wiara w prawdę.

Póki w narodzie myśl swobody żyje,
Wola i godność i męstwo człowiecze,
Póki sam w ręce nie odda się czyje
I praw się swoich do życia nie zrzecze…[1]

Pieśni były skoczne, dawały radość nam – słuchaczom, ale i samej wokalistce. Dowodziły pięknej ukraińskiej kulturze wokalnej. Na zakończenie koncertu Tomasz Jajus wykonał utwór Podaj rękę Ukrainie (Подай руку Україні), a wszyscy przybyli na koncert chwycili się za ręce wyrażając solidarność z Ukrainą.

Był to miły, patriotyczny wieczór, który miał dwie intencje: pielęgnować naszą polską historię i kulturę oraz dać wsparcie tym, którzy teraz, jak my kiedyś, oddają życie za ojczyznę.

Dziękujemy, że zechcieli Państwo ten wieczór spędzić z nami.

 

[1] Adam Asnyk: Nad głębiami. Sonet XIX [W:] Ibidem: Wybór wierszy. Wrocław: Siedmioróg, 1997, s. 77Pozostałe wydarzenia

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

W dn. 10.05.2022 r. członkinie DKK spotkały się w dżungli. Tak, tak! W dżungli. Nasza sceneria nawiązywała do treści książki „Siedem razy świat”, którą wspólnie wybrałyśmy na lekturę kolejnego spotkania. Nim jednak spotkałyśmy się, by wymienić poglądy na temat relacji z podróży, to w tę podróż „udałyśmy się” wraz z autorami: Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek