Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Otwarte obserwacje zaćmienia Słońca

W piątek, 20.03.2015 r., przed godziną 11.00 na naszym niebie miało miejsce niezwykłe zjawisko astronomiczne. Pierwszego dnia astronomicznej wiosny doszło do częściowego zaćmienia Słońca przez Księżyc.

 

Maksymalna faza zaćmienia osiągnęła niemal 80%. To znacząca wielkość, gdyż kolejne, porównywalne zaćmienie Słońca dla Polski, odbędzie się dopiero za 19 lat. Ze względu na to wydarzenie koło astronomiczne Biblioteki Publicznej zorganizowało otwarte obserwacje zaćmienia przed kaliskim Pałacem. Mieszkańcy naszego miasta stawili się licznie i wspólnie mogliśmy obserwować to niesamowite zjawisko. Oprócz dwóch teleskopów wyposażonych w specjalne słoneczne filtry, do dyspozycji były również maski spawalnicze i specjalne przyciemniane szybki, przyniesione przez kaliszan. Wszyscy obserwujący zaćmienie mogą powiedzieć o sporym szczęściu, gdyż stale pogarszające się warunki atmosferyczne umożliwiły jedynie obserwację procesu zakrycia tarczy Słońca przez Księżyc, aż do osiągnięcia maksimum. Niestety odkrycie Słońca zostało przesłonięte chmurami. Dziękujemy wszystkim za udział w tym szczególnym wydarzeniu. Młodzież zachęcamy do udziału w zajęciach koła astronomicznego organizowanych przez Bibliotekę Publiczną, a wszystkich zainteresowanych spoglądaniem w nocne niebo zapraszamy na otwarte obserwacje astronomiczne, które w niedalekiej przyszłości odbędą się przy Stanicy Wodnej nad jez. Bobrowo Wielkie (szczegóły już wkrótce na plakatach i stronach internetowych).

 

Pozostałe wydarzenia

W związku z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczącego działalności instytucji kultury w trakcie pandemii informujemy, że od poniedziałku (9 listopada) Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim będzie zamknięta dla użytkowników.

 

Wychodząc jednak Państwu naprzeciw informujemy, że nadal możliwe będzie telefoniczne pozyskanie kodów do platformy Legimi i korzystanie z jej cyfrowych zasobów. Rekomendujemy tę formę obcowania z literaturą.

 

Informujemy ponadto, że w dn. 6 - 7.listopada 2020 r. przełamujemy wszystkie limity i dopuszczamy możliwość wypożyczenia aż dwudziestu egzemplarzy jednorazowo.

 

Mając na uwadze zdrowie Państwa i personelu obsługi przypominamy o obowiązku noszenia maseczki ochronnej w bibliotece, dbaniu o dystans podczas procesu wypożyczeń oraz o dezynfekcji dłoni.

 

Zapewniamy, że kary za nieoddane w terminie książki w czasie zamknięcia biblioteki nie będą naliczane, a terminy zwrotu książek zostaną stosownie wydłużone.

 

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego.

 

Dbajcie o siebie i swoich bliskich! 

 

Śledźcie nasz profil na Facebooku, aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek