Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Oswoić odmienność

Czy wiesz jak wygląda tęcza na nieboskłonie? A kobierzec kwiatów na łące? Czy zdołałbyś wyrazić piękno otaczającego świata, gdybyś go nie widział? A czy potrafiłbyś namalować świat za pomocą czarnego flamastra wyłącznie? Wyobraź sobie, że wokół nas żyją ludzie, których świat narysowany został tylko czarną kredką…

 

 

W dn. 26 lutego 2015 r. w oddziale dziecięcym Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się warsztaty biblioterapeutyczne inspirowane publikacją Meneny Cottin i Rosany Fari pt. „Czarna książka kolorów”. W czarnej książce kryje się mnóstwo barw, które dostrzega jej bohater, Tomek, niedowidzący chłopiec. Tomek widzi barwy za pomocą zmysłów: smaku, węchu, dotyku i zapachu. Żółty kolor jest ciepły, a czerwony gorący. Kolor brązowy jest słodki jak czekolada, biały delikatny niczym puch na wietrze.

Warsztaty miały na celu oswoić odmienność, by zrozumieć ją, a także nauczyć się z nią żyć. O odmienności, o tolerancji i pomocy potrzebującym rozmawialiśmy z grupą dzieci z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” z Kalisza Pomorskiego.

 

Pozostałe wydarzenia

O tym, że na jesienne zmienne pogody najlepsze jest czytanie wie każde dziecko. I dlatego właśnie z jesiennym przesłaniem płynącym z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jesień” czekaliśmy na przedszkolaków z grupy „Pinokio” Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim w dn. 24. września 2020 r.

Ponad trzysta nazwisk w spisie uczniów, którzy uczestniczyli w ciągu dziesięciolecia w działalności licealnej grupy teatralnej Klepsydra, mówi samo za siebie. Podobnie jak ponad 120 wystawionych spektakli  i blisko 100 współorganizowanych uroczystości oraz apeli. To wszystko dokumentuje publikacja wydana na Jubileusz Klepsydry, którą autorzy: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska zaprezentowali podczas spotkania w kaliskim Pałacu.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek