Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Okiem Europejczyka na kraje arabskie

 

dn. 10 czerwca 2015 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie autorskie z Tanyą Valko.

 

 

Kultura, tradycja i życie codzienne muzułmanek nas, Europejczyków, zaskakuje i przeraża. Jest dla nas niezrozumiałe i z dystansem, czasem podpartym dużym lękiem, traktujemy wszystkie zasłyszane i przeczytane historie. Wszak to nie tylko Tanya Valko opisuje życiowe historie muzułmanek, jednak niemal każda z tych opowieści ma jakiś wspólny mianownik – dramat i niezrozumiałe okrucieństwo. Bo jak zrozumieć celowe pozbawienie matki kontaktów z córką, nieszanowanie małżonek, zazdrość, agresję. Jednak kultura wszystkich krajów arabskich jest bogata i piękna. Arabowie mogą być serdeczni, mili, szanujący cudzoziemców i gościnni. Nie każdy Arab jest ortodoksyjny – podkreślała na spotkaniu Tanya Valko. - Różnice kulturowe są znaczne i należy być ich świadomym.

 

Tanya Valko podczas spotkania promowała swoją najnowszą powieść pt. „Miłość na Bali”. To druga, po „Okruchach raju", część „Azjatyckiej sagi", której akcja toczy się w Indonezji. Autorka podparła ją własnym doświadczeniem i obserwacjami, bowiem w samej Indonezji spędziła ponad pięć lat życia.

 

 

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek