Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kaliszu Pomorskim rozpoczęliśmy od II niepodległościowego zanurzenia . W południe, spod Pałacu w Kaliszu Pomorskim, „Lodołamacze” poprowadzili biało-czerwony korowód na plażę miejską. Wszyscy w znakomitych humorach, z flagami różnych rozmiarów, przypinkami i kotylionami, by właściwie zaakcentować okoliczność. Na plaży miejskiej wspólnie odśpiewano Hymn Polski. Przepięknie brzmiał Mazurek Dąbrowskiego śpiewany a cappella. Przed niepodległościowym zanurzeniem przeprowadzono perfekcyjną rozgrzewkę,  której brały udział i małe morsy, i duże. Rozgrzani i w znakomitych humorach, przy tłumie obserwatorów, którzy szczelnie okrywali się od chłodu, Lodołamacze dokonali czynu zamierzonego. Nad bezpieczeństwem morsów czuwała grupa medyczna  Medical Team.

 

W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski z udziałem władz samorządowych oraz mieszkańców. Mszę Świętą koncelebrowaną odprawił ksiądz proboszcz Kazimierz Serafin oraz kapelan wojskowy ksiądz kapitan Grzegorz Lach. Dalsze uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Pionierów Ziemi Kaliskiej. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, w którym wspomniał, że „dzisiejsza nasza obecność przy Pomniku Pionierów Ziemi Kaliskiej to także wyraz miłości do naszej Ojczyzny, pielęgnowanie naszej rodzimej kultury i budowanie polskiej myśli politycznej, opartej na demokracji. To lekcja kształtowania naszej tożsamości narodowej, to lekcja o naszych symbolach narodowych: fladze, godle i hymnie narodowym, a także lekcja dumy z naszego wojska, Wojska Polskiego! Narodowe Święto Niepodległości zawsze było, jest i będzie patriotyczną lekcją polskości dla nas wszystkich żyjących współcześnie, jak i przyszłych pokoleń Polek i Polaków.” W swoim przemówieniu Burmistrz Kalisza Pomorskiego podziękował również za odprawienie Mszy Świętej za Ojczyznę księdzu proboszczowi oraz księdzu kapelanowi, podczas której przypominano nam, że triada: Bóg, Honor, Ojczyzna – to nie tylko dewiza Wojska Polskiego oraz poprosił wszystkich zgromadzonych o uczczenie minutą ciszy zmarłego w ubiegły piątek, posła na Sejm RP śp. Stefana Strzałkowskiego, który był wielkim przyjacielem Kalisza Pomorskiego. Na koniec zgodnie z ceremoniałem wojskowym poprowadzonym przez kpt. Romana Szkudlarka władze samorządowe Kalisza Pomorskiego, radni Rady Miejskiej oraz wszystkie delegacje kaliskich jednostek i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem Pionierów Ziemi Kaliskiej.

 

Po części oficjalnej nastał czas na akcent artystyczny. Wystawę Chłopcy malowani: poezja i proza legionów polskich zaprezentowano w Pałacu w Kaliszu Pomorskim. Wernisaż zaszczycili swą obecnością: Pan Janusz Garbacz Burmistrz Kalisza Pomorskiego, Pan Stanisław Samek Z-ca Burmistrza Kalisza Pomorskiego, Pan Paweł Kulbacki Przewodniczący Rady Miejskiej, radni, dyrektorzy szkół i intytucji oraz mieszkańcy Kalisza Pomorskiego. Wystawa zawiera teksty poetyckie powstałe w okopach oraz fragmenty wspomnień legionistów Piłsudskiego. Utwory te powstały w latach 1914-1916 i niosą ze sobą wielki ładunek emocjonalny. Większość z nich ma przesłanie wysoce pesymistyczne, jednak trudno się temu dziwić – żołnierze każdego dnia rozmyślali o śmierci, walczyli o życie swoje i dobro swej ojczyzny. Autorzy utworów poetyckich śmierci poświęcali znaczną część swych dzieł, jednak do tematu podchodzili w różnoraki sposób, niektorzy traktowali ją z drwiną lub charakterystycznym dla siebie żartem, inni podkreślali poświęcenie dla ojczyzny. Większość z utworów ma charakter liryczny, dlatego często wykorzystywana była w pieśniach i piosenkach żołnierskich, np. Wojenko, wojenko, My, pierwsza brygada i Przybyli ułani pod okienko. Wystawie towarzyszą fotografie przedstawiające naturalne sceny z życia legionistów.

 

Kolejnym punktem programu artystycznego był koncert Moniuszko-muzyczna droga do niepodległości. Przybyli mieszkańcy mieli okazję usłyszeć utwory Stanisława Moniuszki w kameralnej formie, opracowane fragmenty oper na głosy z fortepianem, tj. opera „Flis”, „Verbum Nobile”,” Paria” czy „Hrabina” oraz pieśni ze zbioru Śpiewnik Domowy artysty. Stanisław Moniuszko tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego oraz wykorzystując utwory polskich poetów, muzykę, w której zamieszczał rytmy tańców narodowych, tj.: oberek, krakowiak, hajduk czy walc. Koncert poprowadził Andrzej Wątorski. Kwartet smyczkowy w składzie: Misza Tsebriy - I skrzypce, Olga Kharytonova – II skrzypce, Natalia Lebedeva – altówka, Włodzimierz Żylin – wiolonczela, na fortepianie zagrała Olga Bila, a fragmenty oper zaśpiewali znakomici soliści Lucyna Boguszewska – sopran, Paweł Wolski – tenor.

 

Program obchodów Narodowego Dnia Niepodległości przygotowano we współpracy z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami i osobami prywatnymi. Organizatorzy pragną wyrazić serdeczne podziękowania za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tak ważnej uroczystości.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 7. lipca 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omówiliśmy powieść  obyczajową Iwony Menzel pt. „Szeptucha”. Autorka na kartach powieści nakreśliła obraz malowniczego zakątka Polski – Podlasia, gdzie bocian kroczy z godnością do stawu, a na jego widok drą się oburzone żaby, gdzie pieją koguty, konie Wawrzyńca rżą na łące, kot leniwie wyleguje się na przypiecku, a pies kładzie mokrą mordę na kolanach. Menzel nakreśliła swój świat. Świat, który dobrze poznała i pokochała, pełen nadbiebrzańskich bagien spowitych mgłą magii i tajemnicy. W takiej scenerii umieściła swych bohaterów, i tych pozytywnych, i negatywnych. Było ich tak wielu, wszak bohater zbiorowy, których indywidualnie traktować było nie sposób. Musnęliśmy jednak kreacje Oleny i Wawrzyńca, gdy burzliwą dyskusję wzbudziło pytanie o jego propozycję (matrymonialną, czy biznesową?).

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek