Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Obchody 73. rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego

W dniu 12 lutego 2018 r. o godzinie 11.00 delegacja władz Kalisza Pomorskiego wraz z przedstawicielami szkół i instytucji złożyła wieniec pod pomnikiem „Tym co przywracali polskość tej ziemi” w Kaliszu Pomorskim.

 

Po oficjalnych uroczystościach w kaliskim pałacu odbyły się odczyty i wykłady zaproszonych gości. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki, przedstawiciele Rady Miasta Kalisz Pomorski, szkół, mieszkańcy miasta i gminy oraz goście, którym bliska jest historia naszego miasta i regionu.

 

W atmosferę obchodów rocznicowych wprowadziły uczestników spotkania piosenki                i wiersze o patriotycznym charakterze przygotowane przez dzieci i młodzież: grupę „Motylki” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim, pod opieką wychowawczyni, pani Elżbiety Budnik, uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim, pod opieką pani Ewy Klimek, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, których przygotował pan Antoni Gadzina oraz uczniów kaliskiego Liceum z grupy teatralnej „Klepsydra”, której opiekunem jest pani Joanna Mączkowska.

 

Następnie pan Mariusz Garbacz, pasjonat i znawca lokalnej historii przedstawił ilustrowany referat „Neumannowie z Giżyna. Powstanie i upadek wielkiej fortuny”, w którym zaprezentował historię rodziny Neumannów, właścicieli ziemskich, których rodową siedzibą był pałac w Giżynie. Rozkwit sprawnie zarządzanego i bogatego majątku o powierzchni 2500 hektarów na zawsze przerwały wydarzenia z lutego 1945 r., kiedy do Kalisza Pomorskiego                      i okolicznych miejscowości wkroczyły oddziały Armii Czerwonej.  

 

Podsumowaniem uroczystości była wystawa zdjęć i przedmiotów codziennego użytku pierwszych powojennych, polskich mieszkańców Kalisza Pomorskiego – „Kalisz 1945 – Nowi Mieszkańcy”, przygotowana przez pana Krzysztofa Ignaszewskiego ze Stowarzyszenia „Bastion Tradycji” we współpracy z Urzędem Miasta Kalisz Pomorski i Ośrodkiem Kultury           w Kaliszu Pomorskim. O wystawie opowiedział, dzieląc się refleksjami na temat budowy polskiej tradycji na ziemi kaliskiej, pan  Wiesław Przytarski, emerytowany nauczyciel historii.

 

Spotkanie prowadziła kaliska licealistka Julia Enders z grupy teatralnej „Klepsydra”,                a koordynatorem uroczystości była pani Joanna Mączkowska, opiekun grupy,             nauczycielka języka polskiego oraz reżyser teatralny.

 

Miłym akcentem dla kombatantów zamieszkujących Kalisz Pomorski i okoliczne miejscowości były wizyty delegacji uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką kierownika internatu pani Jadwigi Czernigi, którzy wręczali im kwiaty i pamiątkowe dyplomy.

 

W przygotowaniu obchodów brali udział: Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim, Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, Przedszkole „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Pomierzynie, Stowarzyszenie „Bastion Tradycji” z Kalisza Pomorskiego oraz pasjonaci historii lokalnej.

Pozostałe wydarzenia

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Duma i radość! 
Dnia 13 lutego 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w kaliskim Pałacu na wernisażu fotografii Pawła Łuczko pod tytułem "Kolory i chwile. Kalisz Pomorski i okolice - subiektywnie obiektywem".

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek