Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Obchody 72. rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego


Jak co roku, Burmistrz Kalisza Pomorskiego, przedstawiciele jednostek samorządowych i innych instytucji oraz mieszkańcy Kalisza Pomorskiego z okazji Rocznicy Zdobycia Kalisza Pomorskiego złożyli wieńce, wiązanki i znicze pod pomnikiem „Tym co przywracali polskość tej ziemi” w Kaliszu Pomorskim.

W dniu 9 lutego 2017 r., w Pałacu, przy sali wypełnionej po brzegi, odbyły się prezentacje zaproszonych gości. Bogumił Kurylczyk przygotował referat pt. „Historia w służbie propagandy, czyli jak w roku 1951 obchodzono szóstą rocznicę zdobycia Kalisza Pomorskiego”. Niezwykle wartościowy wykład, podparty prezentacją multimedialną, pn. „Znane i nieznane skarby Gminy Kalisz Pomorski” zaprezentował mieszkaniec Kalisza Pomorskiego, pasjonat kaliskiej historii, Pan Mariusz Garbacz. Przedstawił bowiem i omówił znajdujące się w gminie Kalisz Pomorski oraz w archiwach i muzeach w Szczecinie i Poznaniu zabytki Kalisza Pomorskiego. Unikalnym zabytkiem dla nas, Kaliszan, jest także niematerialna spuścizna, którą otrzymaliśmy, bądź o której istnieniu, dzięki takim wykładom, jesteśmy informowani. W skład takiej niematerialnej spuścizny wchodzi także odmiana języka niemieckiego, występująca wyłącznie na naszych terenach przed II wojną światową. Na uwagę zasługuje także fakt, iż w chwili obecnej żyje około czterdziestu starszych osób, które znają ten osobliwy dialekt. Ukoronowaniem wieczoru były występy wokalne młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Młodzież, przygotowana przez nauczycielkę języka polskiego, Joannę Mączkowską, wykonała pieśni patriotyczne. Uroczystości towarzyszyła wystawa reprodukcji przedwojennych pocztówek, przygotowana przez Krzysztofa Ignaszewskiego ze Stowarzyszenia „Bastion Tradycji” we współpracy z Urzędem Miasta Kalisz Pomorski, Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Kaliszu Pomorskim. Reprodukcje wykonano dzięki uprzejmości: Bogumiła Kurylczyka, Krzysztofa Lewandowskiego, Wiesława Przytarskiego i Krzysztofa Dobosza, którzy to specjalnie w tym celu użyczyli swych prywatnych kolekcji.

Szczególną tradycją stały się wizyty delegacji uczniów z Liceum w Kaliszu Pomorskim pod opieką Jadwigi Czernigi u kombatantów zamieszkujących gminę Kalisz Pomorski. Młodzież podczas wizyty wręczyła kombatantom pamiątkowe dyplomy wraz z bukietami kwiatów. Ten szczególny czas odwiedzin jest także okazją do rozmów i refleksji na tego co już przeminęło.

Pozostałe wydarzenia

Dolina Odry to malownicze i magiczne  miejsce, idealne, by uchwycić piękno i niezwykłość otaczającej natury. Nic więc dziwnego, że dla dwóch fotografów, Piotra Piznala i Piotra Rosińskiego, stało się inspiracją do ukazania dynamicznie zmieniającego się świata przyrody, zaskakującego swą barwnością i różnorodnością.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek