Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Obchody 70. rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego

W dn. 14 lutego 2015 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbyła się uroczystość  70. rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego. Wystawę militarną pt. „Pomorze 1945. Uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy” prezentującą broń białą, karabiny, bagnety, odznaki oraz umundurowanie polskich żołnierzy przygotowało Stowarzyszenie „Bastion Tradycji”. Na wystawie prezentowana jest także rozprawa historyczna nt. zdobycia Kalisza Pomorskiego autorstwa Mirosława Hefta z Drawska Pomorskiego.

 

               

Mariusz Garbacz opracowaniem historycznym pt. „Inny świat. Życie na wsiach wokół Kalisza Pomorskiego do 1945 roku” rozpoczął artystyczną część wieczoru. Barwne opowieści Pana Mariusza  nt. życia codziennego, tradycji,  pielęgnacji więzi rodzinnych i towarzyskich, sytuacji politycznej w Niemczech i powolnego, ale konsekwentnego wzrostu nastrojów nacjonalistycznych słuchaliśmy w wielkim skupieniu. Tego wieczoru mieliśmy także niezwykłą przyjemność wysłuchać opowieści wyjątkowych gości: Franciszki Solak oraz Janiny i Wacława Gardzińskich. Aleksandra Radecka, nauczycielka języka polskiego, która podjęła wysiłek upamiętnienia wspomnień mieszkańców Kalisza Pomorskiego, poprowadziła spotkanie z pierwszymi polskimi mieszkańcami Kalisza Pomorskiego. Z okazji diamentowych godów Państwa Janiny i Wacława Gardzińskich wiązanki kwiatów wręczyli: Michał Hypki - Burmistrz Kalisza Pomorskiego, a także Zbigniew Chołuj - Przewodniczący Rady Miasta, Janusz Garbacz - przedstawiciel Zarządu Powiatu Drawskiego i Tomasz Bukowski - Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.

Ten niezwykły wieczór zakończyliśmy koncertem muzyki klasycznej.  

Pozostałe wydarzenia

O tym, że na jesienne zmienne pogody najlepsze jest czytanie wie każde dziecko. I dlatego właśnie z jesiennym przesłaniem płynącym z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jesień” czekaliśmy na przedszkolaków z grupy „Pinokio” Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim w dn. 24. września 2020 r.

Ponad trzysta nazwisk w spisie uczniów, którzy uczestniczyli w ciągu dziesięciolecia w działalności licealnej grupy teatralnej Klepsydra, mówi samo za siebie. Podobnie jak ponad 120 wystawionych spektakli  i blisko 100 współorganizowanych uroczystości oraz apeli. To wszystko dokumentuje publikacja wydana na Jubileusz Klepsydry, którą autorzy: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska zaprezentowali podczas spotkania w kaliskim Pałacu.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek