Biblioteka Publiczna w Kaliszu

O dekorowaniu jaj – rozmowy w przeddzień Świąt Wielkiej Nocy

W dn. 10. kwietnia 2017 r. bibliotekarka, Małgorzata Dziadek, odwiedziła dzieci z grupy „Pszczółki” w Przedszkolu Miejskim „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim z wielkanocnym, głośnym czytaniem. W wyjątkowy czas Świąt Wielkiej Nocy wprowadził dzieci wiersz Zofii Poletyło pt. „Pisanka”.

 

Autorka w humorystyczny sposób przedstawiła zachwyty ptactwa hodowlanego w kurniku: kaczek dropiatych, kurek jarzębatych i gąski siodłatej nad pisanką. Całe podekscytowanie kur wielobarwnym jajkiem rozwiała perliczka – „szara elegantka w rękawiczkach. Spojrzała na jajko z góry i tak powiedziała do kury:

 

- Nie ma co robić krzyku! Jajko – zwykła rzecz w kurniku. Życie mu nie będzie bajką; w końcu to jest tylko jajko. Losy jajka są sądzone – jajecznica lub sadzone”.

 

W rzeczy samej, losy jajka są przesądzone - zgodzić się z perliczką musimy. Jaja zostaną spożyte. Nim jednak trafią na stół wielkanocny w wielu domach rozpocznie się tradycyjne malowanie jaj.

 

Jaja stanowią element dekoracyjny tych świąt, a wspólne starania podczas ozdabiania jaj służą integracji. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że jajko jest niepodważalnym symbolem rodzącego się, nowego życia. W religii katolickiej i prawosławnej jajko związane jest z motywem zmartwychwstania Chrystusa dającym ludzkości nadzieję na życie wieczne.

 

Podczas zajęć bibliotekarka prowadziła rozmowy z dziećmi na temat metod barwienia jaj w domach. Opowiedziała na czym polega różnica między pisanką, a kraszanką oraz wskazała, że w niektórych kulturach panuje zwyczaj wyklejania wielkanocnych jaj. Dzisiejsze gospodyni domowe do barwienia jaj wykorzystują gotowe barwniki lub kolorową bibułę, która skutecznie barwi wodę, lecz dawniej umiejętnie radzono sobie za pomocą naturalnych produktów, zwykle ogólnie dostępnych. Chcąc uzyskać kolor żółty do barwienia wykorzystywano łupiny cebuli, jasnożółty - korę młodej jabłoni i suszone jaskry polne. Zieloną barwę uzyskiwano  przygotowując wywar z pokrzywy. Jajka nabierały bordowego odcienia w momencie zanurzenia go w wywarze z pnia dębowego, zaś pisanki o kolorze czerwonym pochodziły z wywarów owoców czarnego bzu.

 

Z dziećmi pożegnaliśmy się życząc udanej zabawy podczas dekorowania jaj oraz wielu szczęśliwych chwil w święta.

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek