Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Nowe inspiracje w Dyskusyjnym Klubie Książki

W dn. 16. czerwca 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tematem przewodnim spotkania był utwór Magdaleny Tyl pt. „Wschody i zachody słońca”.

 

Spotkanie rozpoczęłyśmy od zabaw, które poza tym, że nas bawią, wpływają korzystnie na percepcję i rozwój ruchowy. Te kilkanaście minut poświęcone na zabawę, umacniają naszą integrację i poprawiają wzajemne relacje.

 

Podczas spotkania zastanawiałyśmy jaki jest, a nawet jakie są tematy utworu. Autorka bowiem stworzyła interesującą, wielowątkową powieść, z której każdy motyw mógłby być nadrzędnym i osnowę utworu. Nakreśliłyśmy portrety postaci i starałyśmy się odpowiedzieć na pytanie - co łączy wszystkich bohaterów. Omówiłyśmy ramy czasowe i miejsce akcji, sposób narracji, dialogi, a także mocne i słabe strony utworu. Na koniec spotkania ustaliłyśmy literaturę i termin kolejnego spotkania.

 

Każda literatura, i ta - omawiana była na spotkaniach DKK, i ta – przeczytana indywidualnie, inspiruje, ale także stanowi świetny sposób na trening intelektu. Czytając poprawiamy percepcję wzrokową, pamięć, koncentrację. Coraz więcej czytelników zauważa i docenia zalety czytania książek.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

W dn. 10.05.2022 r. członkinie DKK spotkały się w dżungli. Tak, tak! W dżungli. Nasza sceneria nawiązywała do treści książki „Siedem razy świat”, którą wspólnie wybrałyśmy na lekturę kolejnego spotkania. Nim jednak spotkałyśmy się, by wymienić poglądy na temat relacji z podróży, to w tę podróż „udałyśmy się” wraz z autorami: Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek