Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Noc Biblioteki

W dn. 5 października 2019 r. w ramach ogólnopolskiej inicjatywy ph. „Noc Bibliotek” Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim zorganizowała detektywistyczną grę biblioteczną.

 

Na starcie, punktualnie o godz.  17:00, stawiło się sześć zespołów dwu i trzyosobowych.  Grę rozpoczęto od przebrania czytelników jak na prawdziwych detektywów przystało. Każdy włożył kraciasty kaszkiet, a na szyję zarzucił szalik. Ten zespół, który pierwszy przywdział szaty detektywa, pierwszy wyruszył na rozwikłanie bibliotecznych tajemnic. Zadaniem drużyn było odszukanie przygotowanych dla uczestników zadań, poprawne ich wykonanie i poszukiwanie wskazówek do rozwikłania kolejnego zadania. Każda drużyna zobowiązana była wykonać łącznie 50 zadań. Zadania obejmowały zarówno wyszukiwanie w zbiorach bibliotecznych, w przestrzeni bibliotecznej, jak również rozwiązywanie zadań logicznych i pamięciowych, łącznie z odnalezieniem i policzeniem rzeczy materialnych(obrazów, ptaków i in.).  Nie bez znaczenia był czas rozgrywki, wygrywały drużyny, które pierwsze pokonały całą trasę i rozwiązały poprawnie przygotowane zadania. Po zakończeniu gry drużyny stanęły w szranki z Białą Damą. Było to zadanie dla odważnych – Białą Dama ukryta była w pałacowych lochach, wśród nietoperzy i charakterystycznych dlań „strasznych” dźwięków. Po ciężkich zmaganiach wszyscy odpoczywali przy słodkim poczęstunku i dzielili się wrażeniami. Na zakończenie rozgrywek każda drużyna otrzymała zestaw upominkowy (książka „Skrzacie opowieści i gadżety promocyjne gminy Kalisz Pomorski) i dyplomy.

Pozostałe wydarzenia

W Dzień Matki, Stowarzyszenie „Stacja Kultura” specjalnie dla czytelników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, przygotowało spektakl  wg scenariusza Lucy von Schickedantz. To wyjątkowe w swej formie i treści przedstawienie można było obejrzeć na platformie YouTube jedynie w dniu realizacji. Spektakl „Grzeczne kobiety nie tworzą historii” jest swoistym wspomnieniem trzech wyjątkowych, wyzwolonych, walczących ze stereotypami, kobiet: Marleny Dietrich, Hanny Ordonówny i Coco Channel. Kobiet, które pozostawiły swój odcisk w historii swojego kraju.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek