Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Noc Astronomiczna

Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim wspólnie ze Stowarzyszeniem Antropologów Kultury „Etnosfera”, w ramach projektu "Biblio-feel", zorganizowała "Noc astronomiczną".

 

 

Odbyła się ona w dniach 20-21 września pomiędzy godz. 22.00 a 8.00 rano, w Bibliotece Publicznej i czytelni internetowej. Niestety warunki atmosferyczne uniemożliwiły nam jakąkolwiek obserwację astronomiczną (w planach mieliśmy m.in.: obejrzeć Jupitera i jego "galileuszowe" księżyce oraz Księżyc i Regulusa). Dlatego podczas zajęć musieliśmy opierać się głównie na internetowych prezentacjach multimedialnych NASA (posiadających również funkcje 3D). Ze względu na dużą ilość czasu, którą zapewnił nam brak pogody, udało nam się pokazać cały Układ Słoneczny (ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi i Jowisza) a także przekroczyć jego granice i dotrzeć do odległych gwiazd naszej galaktyki. Oglądaliśmy również filmy popularnonaukowe takie jak "Gwiazdy", czy "Prehistoryczna astronomia". Wszyscy uczestnicy zajęć mogli liczyć na ciepły posiłek oraz miejsce do spania, choć z tym drugim bywało różnie i część z nas wytrzymała aż do samego rana.

 

Ideą projektu "Biblio-feel" jest edukacja kulturalna dzieci i dorosłych, skupiająca się wokół biblioteki traktowanej jako miejsce przyjazne i oswojone, a jednocześnie będące przestrzenią, w której można ciekawie spędzić czas.

 

Pozostałe wydarzenia

W związku z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczącego działalności instytucji kultury w trakcie pandemii informujemy, że od poniedziałku (9 listopada) Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim będzie zamknięta dla użytkowników.

 

Wychodząc jednak Państwu naprzeciw informujemy, że nadal możliwe będzie telefoniczne pozyskanie kodów do platformy Legimi i korzystanie z jej cyfrowych zasobów. Rekomendujemy tę formę obcowania z literaturą.

 

Informujemy ponadto, że w dn. 6 - 7.listopada 2020 r. przełamujemy wszystkie limity i dopuszczamy możliwość wypożyczenia aż dwudziestu egzemplarzy jednorazowo.

 

Mając na uwadze zdrowie Państwa i personelu obsługi przypominamy o obowiązku noszenia maseczki ochronnej w bibliotece, dbaniu o dystans podczas procesu wypożyczeń oraz o dezynfekcji dłoni.

 

Zapewniamy, że kary za nieoddane w terminie książki w czasie zamknięcia biblioteki nie będą naliczane, a terminy zwrotu książek zostaną stosownie wydłużone.

 

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego.

 

Dbajcie o siebie i swoich bliskich! 

 

Śledźcie nasz profil na Facebooku, aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek