Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Noc Astronomiczna

Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim wspólnie ze Stowarzyszeniem Antropologów Kultury „Etnosfera”, w ramach projektu "Biblio-feel", zorganizowała "Noc astronomiczną".

 

 

Odbyła się ona w dniach 20-21 września pomiędzy godz. 22.00 a 8.00 rano, w Bibliotece Publicznej i czytelni internetowej. Niestety warunki atmosferyczne uniemożliwiły nam jakąkolwiek obserwację astronomiczną (w planach mieliśmy m.in.: obejrzeć Jupitera i jego "galileuszowe" księżyce oraz Księżyc i Regulusa). Dlatego podczas zajęć musieliśmy opierać się głównie na internetowych prezentacjach multimedialnych NASA (posiadających również funkcje 3D). Ze względu na dużą ilość czasu, którą zapewnił nam brak pogody, udało nam się pokazać cały Układ Słoneczny (ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi i Jowisza) a także przekroczyć jego granice i dotrzeć do odległych gwiazd naszej galaktyki. Oglądaliśmy również filmy popularnonaukowe takie jak "Gwiazdy", czy "Prehistoryczna astronomia". Wszyscy uczestnicy zajęć mogli liczyć na ciepły posiłek oraz miejsce do spania, choć z tym drugim bywało różnie i część z nas wytrzymała aż do samego rana.

 

Ideą projektu "Biblio-feel" jest edukacja kulturalna dzieci i dorosłych, skupiająca się wokół biblioteki traktowanej jako miejsce przyjazne i oswojone, a jednocześnie będące przestrzenią, w której można ciekawie spędzić czas.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 21 wrzesnia 2021 r. w galerii pałacowej miał miejsce wernisaż kolorowych inspiracji pomierzynianek. Kolorowe inspiracje to wystawa stworzona przez mieszkanki wioski Pomierzyn, a w szczególności przez panie:
Anetę Banasiak,
Stanisławę Gardzińską,
Krystynę Gliwińską,
Izabelę Wyrzykowską wraz z córeczką Julitką.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek