Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Narodowe Czytanie

Czym jest Narodowe Czytanie? Jakie mamy wyobrażenie o tej inicjatywie? Niejeden z nas odpowie, że bije nudą. Wyciągają zakurzone dzieła i czytają je na głos. Język czerstwy, zwykle obchodzi nas tyle co zeszłoroczny śnieg. Może tak właśnie jest, bo frekwencja niewielka. Jak zwykle…

 

A ja Wam powiem, że właśnie nudno nie było, bo Kaliszanki czytały z podziałem na role, Złocieniecka Orkiestra Dęta po mistrzowsku odegrała Chopina na fortepian i puzon, a na koniec delektowaliśmy się galaretkami w kolorach narodowych. A co ważne – spotkaliśmy się, pogadaliśmy, pobyliśmy ze sobą.

 

Na koniec złożę podziękowania dla Pań, które niezmiennie każdego roku odpowiadają na informację o przygotowaniach do Narodowego Czytania. Maria Sroka, Urszula Jarzyńska, Halina Sikorska, Jolanta Tuziak i Marysia Kurylczyk – dziękuję bardzo. Jesteście wspaniałe, bo tak dużo chcecie ofiarować innym.  Pragnę podziękować także panu Antoniemu Gadzinie i Michałowi Kudybie za fenomenalną grę i żarty, na które zawsze jest miejsce, nawet podczas wydawałoby się „nadmuchanych imprez”.

 

I jeszcze małe podziękowania dla Remigiusza Orłowskiego, Adama Stąporka oraz ekipy z Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

 

Tych z Państwa, którzy nie dotarli na Narodowe Czytanie pragnę poinformować, że ostatnią szansę na uczestnictwo zapewni Państwu Telewizja „Echo”. Nie spóźnijcie się! J

Pozostałe wydarzenia

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

W dniu 5 grudnia 2024 r. w sali rycerskiej kaliskiego pałacu miało miejsce spotkanie autorskie z pisarzem, scenarzystą, reżyserem, aktorem, Igorem Brejdygantem. Rozmowę poprowadziła Aleksandra Radecka, polonistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, autorka publikacji „Ślady, które przetrwały” i współautorka zbioru tekstów „Zoom najbliższego świata” oraz założycielka i koordynatorka grupy młodych dziennikarzy wydających gazetę „Kontrast”.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek