Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Narodowe Czytanie

Czym jest Narodowe Czytanie? Jakie mamy wyobrażenie o tej inicjatywie? Niejeden z nas odpowie, że bije nudą. Wyciągają zakurzone dzieła i czytają je na głos. Język czerstwy, zwykle obchodzi nas tyle co zeszłoroczny śnieg. Może tak właśnie jest, bo frekwencja niewielka. Jak zwykle…

 

A ja Wam powiem, że właśnie nudno nie było, bo Kaliszanki czytały z podziałem na role, Złocieniecka Orkiestra Dęta po mistrzowsku odegrała Chopina na fortepian i puzon, a na koniec delektowaliśmy się galaretkami w kolorach narodowych. A co ważne – spotkaliśmy się, pogadaliśmy, pobyliśmy ze sobą.

 

Na koniec złożę podziękowania dla Pań, które niezmiennie każdego roku odpowiadają na informację o przygotowaniach do Narodowego Czytania. Maria Sroka, Urszula Jarzyńska, Halina Sikorska, Jolanta Tuziak i Marysia Kurylczyk – dziękuję bardzo. Jesteście wspaniałe, bo tak dużo chcecie ofiarować innym.  Pragnę podziękować także panu Antoniemu Gadzinie i Michałowi Kudybie za fenomenalną grę i żarty, na które zawsze jest miejsce, nawet podczas wydawałoby się „nadmuchanych imprez”.

 

I jeszcze małe podziękowania dla Remigiusza Orłowskiego, Adama Stąporka oraz ekipy z Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

 

Tych z Państwa, którzy nie dotarli na Narodowe Czytanie pragnę poinformować, że ostatnią szansę na uczestnictwo zapewni Państwu Telewizja „Echo”. Nie spóźnijcie się! J

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek