Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Narodowe Czytanie ''Przedwiośnia''

Dn. 7 września 2018 r. na dziedzińcu Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbyła się VII edycja Narodowego Czytania z udziałem Burmistrza Kalisza Pomorskiego Pana Michała Hypkiego. Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywała się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, co z pewnością miało znaczny wpływ na wybór literatury.

 

 

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Pragnę wyrazić podziękowanie Pani Teresie Lisieckiej i Panu Michałowi Hypkiemu Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego za odczytanie fragmentów lektury. Podziękowania kieruję również do wszystkich Państwa, którzy tego dnia przybyli na pałacowy dziedziniec, by wraz z Biblioteką Publiczną w Kaliszu Pomorskim celebrować ten poranek w nurcie patriotyzmu.

 

Pragnę także życzyć wszystkim Państwu, by nasze wspólne coroczne głośne odczytywanie dzieł polskich pisarzy umocniło w nas poczucie wspólnoty oraz było zachętą do dialogu o losach Polski, o pamięci i tożsamości narodowej, a także o naszej pięknej polskiej kulturze i tradycji.

 

Urszula Miłoszewska

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek