Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Narodowe Czytanie 2020

Na apel Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim przystąpiła do corocznej akcji społeczno-kulturalnej ph. „Narodowe Czytanie”. Akcja ta ma na celu propagowanie literatury narodowej poprzez wspólne, głośne czytanie, zazwyczaj obszernych jej fragmentów.

 

Założeniem akcji jest wzmocnienie pozycji literatury narodowej, by nie była ona jedynie przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym Polek i Polaków. Akcję zapoczątkował w 2012 r. ówczesny Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski wybrawszy "Pana Tadeusza" na lekturę pierwszego wydarzenia, a pretekstem doń była dwusetna rocznica najazdu Napoleona na Moskwę. Od tego czasu nasza placówka włącza się w akcję pod patronatem pary prezydenckiej, zachęcając do czytania polskiej literatury klasycznej.

 

Fragmenty „Balladyny”, dramatu Juliusza Słowackiego, w sali rycerskiej kaliskiego pałacu, w dn. 5. września 2020 r.,  odczytywali:

 

Zastępca Burmistrza Kalisza Pomorskiego, Pan Stanisław Samek,  który wcielił się w rolę Kirkora – bogatego księcia poszukującego małżonki wśród córek ubogiej wieśniaczki,

 

Ks. Tomasz Jaskółka, Proboszcz Parafii w Kaliszu Pomorskim, odczytał rolę Skierki – oddanego i pracowitego sługi królowej Gopła Goplany,

 

Pani Halina Szadejko zaprezentowała rolę tytułowej bohaterki utworu, Balladyny – córki chłopki, okrutnej, bezwzględnie dążącej do władzy,

 

Pani Jolanta Tuziak wcieliła się w postać Aliny – uczciwej i pracowitej, młodszej siostry Balladyny,

 

Pani Halina Sikorska zaprezentowała rolę wdowy – ubogiej wieśniaczki, matki Aliny i Balladyny, wypędzonej z zamku przez niewdzięczną córkę,

 

Pani Elżbieta Wojciechowska odczytała niewielkie dwie role, oddanego sługi i głosu z wierzby,

 

zaś Pan Wiesław Przytarski odczytał rolę Króla Popiela III, który w przebraniu Pustelnika szukał schronienia w lasach po wygnaniu go z zamku przez swojego brata.

 

Rozważając wszystkie udziały Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim w akcji „Narodowe Czytanie” należy przyznać, iż ten rok był szczególny, ponieważ po raz pierwszy nasi goście zmierzyli się z utworem, czytając go z podziałem na role. Było to z pewnością duże wyzwanie, jednak wszyscy znakomicie poradzili sobie z zadaniem. I z tego miejsca pragnę serdecznie podziękować za włączenie się do akcji, przygotowanie swojej kreacji i zaprezentowanie postaci w obecności przybyłych na wydarzenie mieszkańców Kalisza Pomorskiego. Żywię głęboką nadzieję, że udział w „Narodowym Czytaniu” dostarczył satysfakcji nie tylko nam, organizatorom, ale przede wszystkim naszym czytającym gościom i zgromadzonej publiczności.

 

Podziękowania należą się także Amelce Słowik, która w przebraniu rozdawała ulotki promując i zapraszając kaliszan do udziału w wydarzeniu, a na koniec wręczając kwiaty i dziękując naszym gościom.

 

Kolejna akcja z cyklu „Narodowe Czytanie” już za rok.

 

 

Pozostałe wydarzenia

O tym, że na jesienne zmienne pogody najlepsze jest czytanie wie każde dziecko. I dlatego właśnie z jesiennym przesłaniem płynącym z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jesień” czekaliśmy na przedszkolaków z grupy „Pinokio” Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim w dn. 24. września 2020 r.

Ponad trzysta nazwisk w spisie uczniów, którzy uczestniczyli w ciągu dziesięciolecia w działalności licealnej grupy teatralnej Klepsydra, mówi samo za siebie. Podobnie jak ponad 120 wystawionych spektakli  i blisko 100 współorganizowanych uroczystości oraz apeli. To wszystko dokumentuje publikacja wydana na Jubileusz Klepsydry, którą autorzy: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska zaprezentowali podczas spotkania w kaliskim Pałacu.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek