Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Narodowa moralność

W dn. 4 września 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyła X odsłona Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej uroczystości był utwór Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej”. Autorka w dn. 21 grudnia 2021 r. będzie obchodziła setną rocznicę śmierci.

 

Podczas uroczystości odczytywane były fragmenty utworu w ten sposób, by nie naruszyć kompozycji oraz zachować ideę zawartą w utworze. W poszczególne role wcielili się:


Pani Wiesława Minkiewicz
– Aniela Dulska

Pani Urszula Jarzyńska – Juliasiewiczowa

Pani Halina Sikowska – lokatorka

Pani Sylwia Tillack – Hanka

Hanna Wilga – Hesia

Patrycja Czerepaniak – Mela

Pan Bronisław Drozd – Zbyszko

Pan Maciej Raś – Felicjaln Dulski.

 

Panie i panowie czytający, a także uczennice ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, które do roli przygotowała Pani Sylwia Tillack, brawurowo odegrały swoje role. Niczym prawdziwi aktorzy, po mistrzowsku, wykorzystując w tym celu techniki głosowe i przybierając odpowiednią mimikę, pozę i kostium. Po spotkaniu było dużo gratulacji. Wszyscy razem, odczytujący i widzowie, usiedliśmy przy wspólnym stole i delektowaliśmy się kawą i ciastem. Był to też czas na podzielenie się refleksją i planami na przyszłoroczne Narodowe Czytanie.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 21 wrzesnia 2021 r. w galerii pałacowej miał miejsce wernisaż kolorowych inspiracji pomierzynianek. Kolorowe inspiracje to wystawa stworzona przez mieszkanki wioski Pomierzyn, a w szczególności przez panie:
Anetę Banasiak,
Stanisławę Gardzińską,
Krystynę Gliwińską,
Izabelę Wyrzykowską wraz z córeczką Julitką.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek