Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Mirabelka na 100-lecie Niepodległości

Akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, którą będzie realizowała Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim, nawiązuje do obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Akcja jest więc okazją do upowszechniania wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości, ale także promocją tej wyjątkowej książeczki autorstwa Cezarego Harasimowicza pt. "Mirabelka".

 

 

Narratorem opowiadania jest drzewko owocowe - mirabelka. W utworze mirabelka opowiada pełną nadziei, wiary i miłości historię kilku pokoleń. Rosnąc na warszawskich Nalewkach, nieopodal domów, towarzyszyła ludziom w chwilach radości, smutku, ale też grozy. Mirabelka poznała historię ludzi w kraju targanym przeciwnościami, bo była świadkiem życia lokalnej społeczności.

 

 

Co zadziwiające - wspomniana mirabelka rosła naprawdę. Drzewko przetrwało wojnę i getto, a potem zagładę i stalinizm. Nie ścięto jej gdy rozpoczynano budowę okolicznych domostw, ale niestety nie przetrwała naszych czasów. Przestała istnieć podczas budowy apartamentowca…

 

Tego wydarzenia drogi Czytelniku nie możesz ominąć. Szczegóły wkrótce.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek