Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Mieszkańcy Kalisza Pomorskiego oddali hołd ofiarom Powstania Warszawskiego

W dn. 1 sierpnia 2022 r. w godzinę „W” zawyły syreny alarmowe. Kalisz Pomorski, jak zapewne wiele innych miast w Polsce, przystąpił do  upamiętnienia ofiar Powstania Warszawskiego.

W dn. 1 sierpnia 2022 r. w godzinę „W” zawyły syreny alarmowe. Kalisz Pomorski, jak zapewne wiele innych miast w Polsce, przystąpił do  upamiętnienia ofiar Powstania Warszawskiego.

 

78. lat temu w wojennej zawierusze, w Warszawie, miał miejsce największy jak dotąd zryw powstańczy, którego celem było wyzwolenie stolicy z rąk okupanta. Powstanie zostało krwawo stłumione i pochłonęło ponad 180 tys. osób ludności cywilnej. Pamięć o ofiarach tej niezwykle okrutnej rzezi mieszkańców Woli i Ochoty, w Polakach jest ciągle żywa. Celebrujemy ją każdego roku.

 

W tym roku, z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny. Piosenki i wiersze towarzyszyły żołnierzom polskim w okopach i na barykadach. Zagrzewały ich do boju, podnosiły morale, ale także niwelowały trudy wojny. Podczas koncertu wystąpili:

Wokal – Nina Kondela

Akompaniament (akordeon, pianino) – Jerzy Januszewski

Recytacja – Halina Sikorska, Bronisław Drozd.

Podczas koncertu wystąpił również pan Stanisław Samek za-ca Burmistrza Kalisza Pomorskiego i w swym przemówieniu wyraził powagę tego wydarzenia.

 

W drugiej części koncertu zaprosiliśmy przybyłych widzów do włączenia się do wspólnego śpiewania. Rozdaliśmy śpiewniki i staraliśmy się, jak każdy może i umie, nucić. Nawet jeśli czasami była to jedynie melorecytacja, każdy z przybyłych na koncert widzów oddał w ten szczególny sposób, jakże subtelny i oryginalny, hołd ofiarom Powstania Warszawskiego.

Cześć i chwała Bohaterom!

 

 

Pozostałe wydarzenia

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Duma i radość! 
Dnia 13 lutego 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w kaliskim Pałacu na wernisażu fotografii Pawła Łuczko pod tytułem "Kolory i chwile. Kalisz Pomorski i okolice - subiektywnie obiektywem".

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek