Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Michał „Michu” Heppner znów w bibliotece

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

 

„Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza” to zbiór felietonów (według samego autora felieton-ików), które publikowane były na łamach PGD w latach 2013-2020. Wszystkie teksty poruszają tematykę społeczno-polityczną, z uwzględnieniem oceny aktualnej sytuacji w kraju. I o ile teksty polityczne zawierają subiektywne spojrzenie autora na dane kwestie, o tyle w felietonach poświęconych zagadnieniom społecznym autor przedstawia przykłady dobrych zachowań i obyczajów, których znajomość jest co najmniej mile widziana, jeśli nie pożądana. Autor piętnuje także przywary i skłonności Polaków do gadulstwa, obżarstwa, nieznajomości języka ojczystego i jego zasad pisowni, etc.

 

Na spotkanie przybyli rodzina i przyjaciele autora, wszak Michała Heppnera nie sposób nie znać. W gminie Kalisz Pomorski autor mieszka i pracował. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym, a jego droga zawodowa przed laty związana była z biblioteką. Po latach Michał Heppner powrócił do biblioteki, chociaż tym razem nie jako jej pracownik, a autor książki.

 

Spotkanie miało bardzo sympatyczny, przyjacielski charakter. Wielu opowieściom autora towarzyszyły salwy śmiechu. Na koniec spotkania były owacje, gratulacje, kwiaty i autografy. Dużo autografów! Autorowi życzymy wielu twórczych inspiracji, bacznego oka obserwatora życia politycznego i wielu wiernych czytelników.

Pozostałe wydarzenia

Ciało nie lubi takiej krzywdy. W pewnej chwili się zbuntuje. Wiele osób oddałoby cały świat, by mieć zdrowe ciało. Ciało to świątynia. Nie niszczy się świątyni.*

*K. Holden: Promyczek. Poznań, 2016. Str. 66

 

Ten piękny cytat definiuje życiową postawę głównej bohaterki powieści „Promyczek” autorstwa Kim Holden, omawianej w dn. 7 grudnia 2022 r. na spotkaniu dyskusyjnego klubu książki (DKK) w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

W dniach od 21 listopada do 30 listopada 2022 r. Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim rozbrzmiewała radosnym śmiechem dzieci. W tych dniach bowiem razem z dziećmi z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim celebrowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek