Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Ludka Skrzydlewska po raz pierwszy w DKK

W dn. 5. kwietnia 2022 r. w gronie członkiń DKK spotkałyśmy się, by porozmawiać o powieści Ludki Skrzydlewskiej pt. „Opiekunka”. Od pierwszych chwil spotkania słychać było głosy niezadowolonych czytelniczek, bo – trudno się niezgodzić – powieść słaba, choć budowana wokół całkiem interesującego wątku opieki nad sierotą. Powieść zapowiadała się jako intrygujący kryminał z nutą płomiennego romansu, tymczasem, owszem, zaczęło się od wątku kryminalnego, lecz później był już tylko gorący romans. Powieść toczyła się wolno, a im bardziej wątki się komplikowały… tym powieść jeszcze bardziej zwalniała. Stawała się coraz bardziej przewidywalna, a nasze apetyty na dobrą prozę obyczajową - niezaspokojone.

 

Autorka w powieści ustanowiła troje głównych bohaterów, każde z traumatyczną przeszłością, która rzuca światło na ich przyszłość. Świetne! Oby tak dalej! Niestety, dalej nie było nic interesującego, autorka nie pokusiła się o rozbudowę wątku psychologicznego postaci, chociaż ten mógłby znacząco wpłynąć na odbiór utworu, Gwoli wyjaśnienia nadmienić należy, że element budowania szałasu (tu dowiadujemy się po co i dlaczego?) był całkiem interesujący. Nie do końca zrozumiałym wydawało nam się również, dlaczego autorka wprowadza do powieści terapeutkę Alainę szukającą wsparcia u swojej studentki.

 

Ciekawym zabiegiem było budowanie postaci w oparciu o konflikt interesów: terapeutka Alaina zabiega o romans z ojcem podopiecznej, Owen, twardy i męski mężczyzna, okazuje się miękkim jak gąbka, zaś Reese, zaledwie dwudziestodwulatka, o wiele bardziej dojrzała emocjonalnie niż jej partner.

 

Jak zauważyły czytelniczki, o czym śpieszę donieść, powieść ma charakter profilaktyczny, lub za takowy winna być traktowana. Porusza bowiem problem badań partnerów w celu uniknięcia zakażeń chorobami wenerycznymi. Kończąc omawianie powieści odniosłyśmy się ponownie do celu powstania takiej powieści. Padały odpowiedzi: dla rozrywki, dla komercji. Tak jest zapewne, bo poza faktem, że powieść traktuje o problemach emocjonalnych, to tych emocji nie wyzwala u czytelnika. Powieść jednak niesie pewną nadzieję i przestrogę przed tym, by przeszłość nie przesłoniła nam teraźniejszości.

 

Co było bardzo miłe i warte podkreślenia - taka luźna powieść wyzwoliła w nas przyjemny nastrój i dobry humor. Dużo żartowałyśmy, było także dużo śmiechu tak potrzebnego w dzisiejszej rzeczywistości. Spotykamy się niebawem…

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

W dn. 10.05.2022 r. członkinie DKK spotkały się w dżungli. Tak, tak! W dżungli. Nasza sceneria nawiązywała do treści książki „Siedem razy świat”, którą wspólnie wybrałyśmy na lekturę kolejnego spotkania. Nim jednak spotkałyśmy się, by wymienić poglądy na temat relacji z podróży, to w tę podróż „udałyśmy się” wraz z autorami: Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek