Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Kwiaty pani Renaty

Dobiegła końca wystawa „Kwiaty, kwiatki i kwiatuszki”, która na przełomie sierpnia i września była prezentowana w galerii Pałacu w Kaliszu Pomorskim. Twórczynią jakże zachwycającego rękodzieła jest mieszkanka gminy Kalisz Pomorski, Pani Renata Kamińska.

 

Artystka sztukę wykonywania kwiatów poznała już w 2015 r. Jednak zainteresowanie tą formą artystycznej wypowiedzi niebawem zostało wyparte przez inne techniki. Artystka wciąż poszukiwała nowych form ekspresji twórczej, zaś inspirację czerpała z otaczającej rzeczywistości. W 2018 r. skierowała się ponownie w stronę kwiatów tworząc zarówno pojedyncze formy, jak i całe kompozycje. Od tamtej pory zainteresowanie tą formą sztuki się utrzymuje, chociaż artystka pasjonuje się także wykonywaniem małych form ze słomy prasowanej i sznurka jutowego. W dziełach Renaty Kamińskiej zachwycają formy i kolory, które choć wiernie oddają obraz rzeczywisty, to barwy wydają się być bardziej wyraziste i dosadne w stosunku do stanu faktycznego.

 

Renata Kamińska w swej pracy wykorzystuje drucik florystyczny, koraliki i elastyczny nylon. Podkreśla jak ważna jest precyzja i cierpliwość. Na koncie ma także pierwsze osiągnięcia – wyróżnienie w konkursie organizowanym przez kaliski Ośrodek Kultury i kwalifikacje do wojewódzkiego przeglądu prac plastycznych artystów nieprofesjonalnych. W planach – kolejne wystawy i dalsza praca nad rozwojem zdolności artystycznych.

 

Gratulujemy pani Renacie talentu i pasji oraz życzymy wielu sukcesów na obranej, artystycznej drodze.

Pozostałe wydarzenia

O tym, że na jesienne zmienne pogody najlepsze jest czytanie wie każde dziecko. I dlatego właśnie z jesiennym przesłaniem płynącym z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jesień” czekaliśmy na przedszkolaków z grupy „Pinokio” Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim w dn. 24. września 2020 r.

Ponad trzysta nazwisk w spisie uczniów, którzy uczestniczyli w ciągu dziesięciolecia w działalności licealnej grupy teatralnej Klepsydra, mówi samo za siebie. Podobnie jak ponad 120 wystawionych spektakli  i blisko 100 współorganizowanych uroczystości oraz apeli. To wszystko dokumentuje publikacja wydana na Jubileusz Klepsydry, którą autorzy: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska zaprezentowali podczas spotkania w kaliskim Pałacu.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek