Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Krzyże i kapliczki przydrożne w architekturze powiatu drawskiego

W czerwcu 2020 r. w galerii pałacowej udostępnialiśmy nietypową wystawę fotograficzną. Fotografie bowiem prezentowały obiekty kultu, które zwykle ustawiano na skrzyżowaniach dróg, w miejscach objawień religijnych lub ważnych dla społeczności lokalnej wydarzeń oraz w miejscach po zniszczonych świątyniach.


Na wschodzie Polski, jak podaje literatura przedmiotu, kiedyś można je było spotkać przed każdym domem. Są nieodłącznym elementem krajobrazu polskiego. Dokładnie nie jest wiadomo, kiedy zaczęto budować kapliczki. Geneza tych rzeźb jest bowiem bardzo stara.

Publikujemy film z wystawy "Krzyże i kapliczki przydrożne w architekturze powiatu drawskiego" wszystkim tym z Państwa, którzy nie zdołali obejrzec prezentowanej w Pałacu w Kaliszu Pomorskim ekspozycji.

 
Wystawa jest własnością Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i pragniemy wyrazić ogromne podziękowania Pani Dyrektor Marii Witek za udostępnienie i możliwość ekspozycji w formie stacjonarnej i zdalnej po zamknięciu wystawy. Koniecznie oglądajcie z głosem:)

Kolejna wystawa już niebawem.

Pozostałe wydarzenia

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Duma i radość! 
Dnia 13 lutego 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w kaliskim Pałacu na wernisażu fotografii Pawła Łuczko pod tytułem "Kolory i chwile. Kalisz Pomorski i okolice - subiektywnie obiektywem".

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek