Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Krótka historia śmigusa-dyngusa

W przeddzień Świąt Wielkiej Nocy w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zorganizowane zostały zajęcia czytelnicze. W zajęciach udział wzięła grupa „Myszki” z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim. Na początku spotkania, by tradycji stało się zadość, odczytano wierszowany utwór Zofii Poletyło pt. „Kurczak i śmigus – dyngus”.

 

Bibliotekarka, w oparciu dotychczasowe dziecięce wspomnienia, zachęciła dzieci do rozmowy o zwyczaju polewania siebie wodą, ku uciesze polewanych i polewających, po czym przedstawiła historię tego zwyczaju. Wspominając o tym, że dawniej zarówno śmigus, jak i dyngus, były to dwa różniące się obyczaje – oba występujące przy okazji Poniedziałku Wielkanocnego - bibliotekarka przedstawiła ich historię. Na pytanie z czym kojarzy się nazwa śmigus, dzieci wskazały zwyczaj oblewania się wodą. Śmigus bowiem swą nazwę wziął od śmigania, jednak obejmował głównie zwyczaj smagania się młodymi witkami wierzbowymi po nogach, a dopiero potem polewania wodą osób pierwotnie smaganych witkami. Smaganie się brzozowymi gałązkami przywędrowało do Polski z Czech. Tymczasem sam dyngus, nazwę swą zaczerpnął od niemieckiego słowa dingen, który oznaczał „wykupić”.  Dyngusowanie polegało więc na wykupieniu siebie z podwójnego „lania”. Do wykupienia się zazwyczaj stosowano pisanki, jednak odnotowane zostały przypadki wykupywania się świątecznym jadłem. Z biegiem czasu na zwyczaj śmigusa nałożył się zwyczaj tzw. dyngusowania tworząc niecodziennie brzmiący śmigus-dyngus.

 

Niegdyś śmigus-dyngus był praktykowany jedynie w środowiskach wiejskiej wspólnoty. Sądzono, że wzajemne oblewanie siebie wodą oczyszcza organizm, hartuje go i zapobiega chorobom. Obecnie jest to zwyczaj radośnie praktykowany na obszarze całego naszego kraju przez starsze i młodsze osoby.

 

Z dziećmi pożegnałyśmy się życząc im radosnych Świąt Wielkiej Nocy.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek