Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Kobieta pracująca i niebo w DKK

W dn. 15 marca 2022 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim czytelniczki mierzyły się z kolejnymi lekturami DKK. Wyzwanie na ten miesiąc obejmowało przygotowanie aż dwóch utworów.

 

Pierwszy z nich, „Kobieta pracująca: rzecz o Irenie Kwiatkowskiej i jej czasach” autorstwa Gabriela Michalika, to interesujące, acz niewyczerpujące zagadnienia w pełni, spojrzenie na życie znanej i lubianej przez widzów aktorki teatralnej i filmowej Ireny Kwiatkowskiej. Utwór w dość wybiórczy sposób nakreśla życie Ireny Kwiatkowskiej, przybliża epokę, w której żyła oraz traktuje o poświęceniu dla pracy. Bez wątpienia Irena Kwiatkowska była osobą wielkiego czynu i wielkich kreacji aktorskich. Rolą z „Czterdziestolatka” podbiła serca milionów widzów na tyle, że do dnia dzisiejszego jest bezsprzecznie kojarzona z tą rolą. Była aktorką charakterystyczną i charyzmatyczną. Jej aparycja, ale także osobowość, pozwalały się wyróżniać na scenie wśród innych talentów aktorskich. Cechował ją także wyjątkowy stosunek do pracy zawodowej. Przejęła go z domu rodzinnego, w którym rozwój zawodowy traktowano z wyjątkowym pietyzmem.

 

„… dom rodzinny Ireny Kwiatkowskiej i obowiązujący w nim etos pracy; świadomość, że podstawą każdej działalności zawodowej musi być wypełnienie wszelkich wymagań rzemiosła, a dopiero później efekt naszych starań może się zamienić w dzieło sztuki, co stanowi rodzaj nagrody za wcześniejszą czynność.” (Michalik, G.: „Kobieta pracująca: rzecz o Irenie Kwiatkowskiej i jej czasach”. Kraków, 2016. str. 20.)

 

Utwór nie tylko traktuje o splendorze, jakim Kwiatkowska była otaczana w czasach swej świetności. Omawia też sytuacje z wykorzystaniem naiwności starszej pani, której dokuczała samotność. Podkreśla, jak ważne jest otaczać się zaufanymi ludźmi, być otwartym na ich pytania i sugestie. Przybliża też arkana życia aktorów-seniorów w „Skolimowie”.

 

Odbiór utworu wśród czytelniczek był różny. W zdecydowanej mniejszości pojawiły się głosy pochwały.

 

W przypadku drugiego utworu pt. „Niebo dla średnio zaawansowanych” -  wywiadu rzeki lub zapisu luźnej rozmowy ks. Grzegorza Strzelczyka z Szymonem Hołownią na temat nieba i/lub egzystencji „bytów” po życiu doczesnym, konfrontowałyśmy wiedzę, którą posiadamy z interpretacjami księdza, prezbitera archidiecezji katowickiej, teologa, dr Grzegorza Strzelczyka. Zapoznając się z utworem dane nam było poznać terminy, których dotychczas nie znałyśmy: śmierć egzystencjonalna, paruzja, limbus, otchłań, manicheizm i in. Dowiedziałyśmy się o sposobach traktowania Kościoła, o rodzajach miłości, o aniołach i demonach, o czyśćcu, piekle i zmartwychwstaniu. Dużo informacji przedstawionych w luźny sposób, czasem nawet lekko prześmiewczy. Dzięki takiej kombinacji i nam było łatwiej, bez nadąsania i patosu, omówić utwór. Co ważne, w rozmowach odnosiłyśmy się do naszych doświadczeń i do znanych nam historii. Rozmawiałyśmy o tym, co zrobić, gdy zobaczymy światło, czy objawi nam się tunel lub doświadczymy „przewijania filmu”. Rozmawiałyśmy o tym czym jest wiara oraz czy śmierć jest intensywnym odpoczynkiem. Czy w czyśćcu człowiek może być szczęśliwy i czym są czyśćcowe odpusty. Starałyśmy się też odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu powstał utwór i co może dawać czytelnikowi.

 

Spotkania DKK są doskonałą okazją do spotkania się i prowadzenia rozmów o książkach. Mają charakter dobrowolny, lecz wymagana jest znajomość bieżącej literatury. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami lub chciał(-a)byś do nas dołączyć – zapraszamy do kontaktu. Kolejne spotkanie niebawem.

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek