Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Kobiecość w szkle zamknięta

W dn. 8. marca w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zorganizowano wernisaż wystawy witrażu artystycznego pt. „Kobiecość”. Temat wizerunku i/lub atrybutów kobiecych jest dość często wykorzystywany w sztuce witrażu, ale również okazał się adekwatny do obchodzonego święta kobiet.

 

Wernisaż poprowadziła Małgorzata Dziadek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim. Wernisaż zaszczyciły swoją obecnością: pani Halina Kancelarczyk, pani Danuta Kadłubowska, pani Wiesława Minkiewicz i pani Magdalena Bącelak, instruktorka zajęć witrażowych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim.

 

Prowadząca rozmowę, Małgorzata Dziadek, zadawała ogólne pytania odnoszące się głównie do procesu tworzenia, ale przy okazji zostały omówione różnice pomiędzy witrażem wykonanym techniką Tiffany’ego, a witrażem klasztornym. Wprawdzie i jeden, i drugi, jest typowym rzemiosłem, ale zasady tworzenia ekspozycji są wyraźnie różne. Podczas wernisażu uczestniczki wskazywały co dlań okazało się najtrudniejsze, w jaki sposób wyuczone zawody mogłyby wpłynąć na sam proces tworzenia, w jaki sposób obecne panie zachęciłyby inne osoby do obcowania ze szkłem i podejmowania prób tworzenia witraży, ale także o tym, jakie bogactwo form, kształtów, a w konsekwencji także i samych dzieł(!), daje witraż Tiffany’ego. Jaką satysfakcję daje proces tworzenia, posiadanie, a nawet obdarowywanie bliskich samodzielnie wykonanymi pracami.

 

Na wystawie wyeksponowane zostały różne formy, otwarte i zamknięte, małe i większe. Znajdują się także drzwi wykonane przez panią Wiesławę Minkiewicz. Całą ekspozycję uzupełniają biogramy uczestniczek i fotografie innych witraży popełnionych w odmiennych tematach.

 

Wystawę będzie można podziwiać do 16 kwietnia 2021 r. Nadmieniamy jednakże, że wstęp do galerii możliwy wyłącznie przy zastosowaniu pełnych środków prewencyjnych, w tym: zachowanie dystansu, noszenie maseczki i dezynfekcja rąk, obowiązujących w czasie pandemii.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 19 października 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem czytelniczki na warsztat wzięły powieść Magdy Knedler pt. „Nikt ci nie uwierzy”. Spotkanie rozpoczęłyśmy od dyskusji dotyczącej tematu utworu.

Szanowny Seniorze, ukochana Babciu, Dziadku, drogi Czytelniku,

w dniu Twojego święta składamy życzenia wszystkiego co najlepsze, spełnienia marzeń, niegasnącej nadziei w sercu, promiennego uśmiechu na ustach, wielu niezapomnianych wrażeń  – i tych, płynących z życia codziennego, i tych, czerpanych z książek. Niech każdy dzień będzie dowodem na to, jak doceniamy Twoją obecność.

Z tej okazji przygotowaliśmy niezwykłą akcję – KSIĄŻKA NA TELEFON. Wystarczy jeden numer, jedna rozmowa, a dostarczymy Ci książkę. Zadzwoń – 94 361 78 05, 669 752 667.

 

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek