Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Każdy ma jakieś tajemnice. . .

Ciało nie lubi takiej krzywdy. W pewnej chwili się zbuntuje. Wiele osób oddałoby cały świat, by mieć zdrowe ciało. Ciało to świątynia. Nie niszczy się świątyni.*

*K. Holden: Promyczek. Poznań, 2016. Str. 66

 

Ten piękny cytat definiuje życiową postawę głównej bohaterki powieści „Promyczek” autorstwa Kim Holden, omawianej w dn. 7 grudnia 2022 r. na spotkaniu dyskusyjnego klubu książki (DKK) w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

 

Tytułowy Promyczek to młoda dziewczyna z bagażem życiowych doświadczeń, która pojawia się w Minnesocie z nadzieją na rozpoczęcie nauki na uczelni wyższej. Nowe środowisko, nowe znajomości, lecz ta sama dzielna postawa, by mimo własnych niedogodności nieść pomoc innym.  Tu po raz pierwszy klubowiczki poróżniły się. Dla jednych niezłomność tytułowej Kate była wiarygodna, dla innych niekoniecznie. Dyskusja była ciekawa, pojawiły się osobiste doświadczenia.

 

Powieść jest bardzo zawiła. Wielowątkowość, wielopostaciowość wymagała od nas dużego zaangażowania. Mimo to omówiłyśmy sobie poszczególne tajemnice powieści w oparciu o konkretnego bohatera i powiązania go z Promyczkiem. Okazuje się, że wzorem bohaterów powieści, w sercu każdego człowieka zostały ukryte nigdy niewyjawione tajemnice…

 

Podczas spotkania nie zabrakło czytanych na głos mądrych cytatów, które warto zapamiętać na dłużej.

 

Powieść niesie duży ładunek emocjonalny. I chociaż rozwija się powoli, momentami bywa przewidywalna, to zakończenie wyzwala szeroki wachlarz emocji u czytelnika.

 

Powieść warto przeczytać. Seria Kim Holden dostępna w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 14 maja 2024 r. gościliśmy panią Anię i pana Marcina z Koszalińskiej Pracowni Słodyczy „Karmelek” w Koszalinie. Na warsztaty tworzenia słodyczy przybyli miłośnicy słodkości, a także pasjonaci sztuki tworzenia karmelków. Dodatkowym atutem tych warsztatów, poza walorem smakowym, była wiedza o naturalnych barwnikach słodyczy i takich, których należy unikać. Nasi goście po wielokroć wspominali, by spoglądać na etykiety i eliminować z żywności słodycze, które są barwione przemysłowymi barwnikami oraz mogą być toksyczne i zagrażać naszemu zdrowiu.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek