Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Każdy ma jakieś tajemnice. . .

Ciało nie lubi takiej krzywdy. W pewnej chwili się zbuntuje. Wiele osób oddałoby cały świat, by mieć zdrowe ciało. Ciało to świątynia. Nie niszczy się świątyni.*

*K. Holden: Promyczek. Poznań, 2016. Str. 66

 

Ten piękny cytat definiuje życiową postawę głównej bohaterki powieści „Promyczek” autorstwa Kim Holden, omawianej w dn. 7 grudnia 2022 r. na spotkaniu dyskusyjnego klubu książki (DKK) w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

 

Tytułowy Promyczek to młoda dziewczyna z bagażem życiowych doświadczeń, która pojawia się w Minnesocie z nadzieją na rozpoczęcie nauki na uczelni wyższej. Nowe środowisko, nowe znajomości, lecz ta sama dzielna postawa, by mimo własnych niedogodności nieść pomoc innym.  Tu po raz pierwszy klubowiczki poróżniły się. Dla jednych niezłomność tytułowej Kate była wiarygodna, dla innych niekoniecznie. Dyskusja była ciekawa, pojawiły się osobiste doświadczenia.

 

Powieść jest bardzo zawiła. Wielowątkowość, wielopostaciowość wymagała od nas dużego zaangażowania. Mimo to omówiłyśmy sobie poszczególne tajemnice powieści w oparciu o konkretnego bohatera i powiązania go z Promyczkiem. Okazuje się, że wzorem bohaterów powieści, w sercu każdego człowieka zostały ukryte nigdy niewyjawione tajemnice…

 

Podczas spotkania nie zabrakło czytanych na głos mądrych cytatów, które warto zapamiętać na dłużej.

 

Powieść niesie duży ładunek emocjonalny. I chociaż rozwija się powoli, momentami bywa przewidywalna, to zakończenie wyzwala szeroki wachlarz emocji u czytelnika.

 

Powieść warto przeczytać. Seria Kim Holden dostępna w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

W ciepły, letni dzień (22.05.2023 r.), bibliotekę odwiedziła grupa dzieci „Pinokio” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim. Zajęcia inspirowane były nieodległym w czasie Dniem Matki. I taki też utwór (A. Browne: „Moja mama”. Wydaw. „Dwie siostry”, 2016) wybraliśmy na to spotkanie.   

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek