Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Kawiarenka biblioteczna babci i dziadka

Czy można spędzić dzień babci i dziadka w bibliotece? Oczywiście i zapewniamy, że będzie to dzień pełen wspomnień i refleksji. Jednocześnie nie dążyliśmy do tego, by nasze wspaniałe babcie i wyjątkowi dziadkowie w sposób szczególny się do tego dnia przygotowywali. To miała być  zwyczajna wizyta w bibliotece – po książkę, po czasopismo, płytę, albo nawet rozmowę!

 

 

Bibliotekarki w niemodnych fryzurach, oprószonych szarzyzną upływu lat, spiętych w kok, w wełnianych chustach, wszystkich przybyłych w dn. 21 i 22 stycznia 2020 r. zapraszały do kawiarenki z dawnych lat, w której stoły zostały przykryte ciężkim obrusem. Na stołach na gości czekały: czerwona oranżada w szklanych buteleczkach, szklanki w metalowych koszyczkach, literatki i spodeczki z ciastem z makiem oraz  cukierki – przebój PRL-u: kukułki, irysy z makiem, landrynki! Jakież to dawniej były luksusy!

 

Bibliotekarki obchody dnia babci i dziadka w bibliotece poprzedziły wyjściem na miasto z życzeniami oraz koszykiem pełnym dowcipów i racuszków, co  wzbudziło wśród mieszkańców ogromne zaskoczenie i zachwyt. Babcie i dziadkowie delektując się smakiem wypieków mogli  choć na chwilę przenieść się w piękne lata swojej młodości.

 

Zaskoczone babcie i dziadkowie ochoczo korzystali z przygotowanych specjałów „na wynos” i dobrodziejstw kawiarenki sprzed lat, a także dzielili się z nami wspomnieniami. Równie chętnie sprawdzali siebie w przygotowanych zagadkach i rebusach, dzielili się z nami opowieściami i dowcipami. Płynąca z gramofonu muzyka, smaczny poczęstunek i przyjemna atmosfera wprawiła naszych gości i nas samych w wyjątkowy nastrój.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek