Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Jurkiewicz Zwiastunowi z gór – z Tyńca do Kalisza Pomorskiego

W niedzielę, dn. 23 listopada 2014 r., podczas trzech mszy św. (o godz. 8:00, 11:00 i 18:00) w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim odbyły się spotkania autorskie z Joanną Jurkiewicz, autorki publikacji pt. „Zwiastunowi z gór”, opublikowanej drukiem przez Wydawnictwo Benedyktynów w Tyńcu.

 

 

 

„Zwiastunowi z gór” to opowieść o spotkaniu autorki z Janem Pawłem II podczas spotkań oazowych w Rzymie. To opowieść o nieprzemijalności wartości, sile więzi prawdziwej przyjaźni, wielkości prostych ludzi. Wydawać by się mogło, iż tytuł wydawnictwa ma charakter dedykacji i stanowi tekst osobisty przeznaczony dla św. Jana Pawła II. Nic bardziej mylnego, fraza oparta jest na pieśni wg Księgi Izajasza [Iz 52/7]:


Zwiastunom z gór,
Stopom ich cześć, bo niosą nam
Radosną wieść.
Pokoju dar
.
[J. M. Jurkiewicz: Zwiastunowi z gór: I Oaza w Rzymie – moje wspomnienia. Tyniec: Wydaw. Benedyktynów 2013, s. 32.]

 

Osobisty charakter dzieła przejawia się jednak w każdym jego wersie. Są to bowiem wspomnienia autorki z 1979 r., kiedy to jako osiemnastolatka przybyła na spotkania z Ojcem Św. w ramach I rzymskiej Oazy trzeciego stopnia. Dziś twierdzi, że była to podróż jej życia i, pomimo upływu czasu,  pragnie się dzielić tym, czego wtedy doświadczyła. Dzieli się także słowami wypowiedzianymi podczas Mszy Świętej z 12 sierpnia 1979 roku w Ogrodach Castel Gandolfo  przez Jana Pawła II:

 

Wstań. Pan jest dobry. Bóg jest dobry. Pan jest dobry, bo daje się nam. [Ibidem, s. 94.]

 

Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim pragnie wyrazić najszczersze podziękowania dla Księdza Bolesława Czapora, Proboszcza Parafii w Kaliszu Pomorskim, Księdza Adama Nowaka i Księdza Krzysztofa Stefana, za umożliwienie i pomoc przy realizacji spotkań.

Pozostałe wydarzenia

Od dnia 16 października 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim trwa wystawa „Zwierzęta naszych okolic” autorstwa pracowników „Dzikiej Zagrody” w Jabłonowie. Na wystawie można podziwiać fotografie rysia euroazjatyckiego i żubra oraz ptactwa: rybitwy rzecznej, łabędzia krzykliwego, orła bielika, puchacza, czapli siwej, biegusa zmiennego, krwawodzioba, kulika mniejszego, gągoła krzykliwego, żurawia, cyranki, perkoza dwuczubego, jemiołuszki zwyczajnej, kolonii szpaków i kaczek (różnych gatunkowo), sikory bogatki i jaskółki dymówki.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek