Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Jaskoniowcy w Bibliotece

Tegoroczne ferie przygotowane przez Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim odbywały się w pod hasłem „Między nami jaskiniowcami”. Rozpoczął je symboliczny chrzest jaskiniowców. Zadanie uczestników zabawy było wyjątkowo trudne, bowiem należało wyłowić dinozaura z zagęszczonej kaszy. Kiedy każdy uczestnik wykonał zadanie rozpoczęła się uroczystość zaprzysiężenia na jaskiniowca. Ceremonii zaprzysiężenia towarzyszyło wiele radości.

                Nasi przemili jaskiniowcy rozpoczęli ferie od wykonania dekoracji plastycznych oddziału dla dzieci i młodzieży. Powstały prawdziwe dzieła sztuki, które przemieniły pomieszczenie w zaczarowany ogród dinozaurów. Uczestnicy nauczyli się rozpoznawać  gady, jak się jednak wkrótce okazało, nie wzbudzały w nich strachu i przerażenia. Kolejnym, wyjątkowo trudnym zadaniem, którym zaskoczyliśmy naszych uczestników, było znajdowanie jaj dinozaurów, wszak wiemy wszyscy, że te gady były jajorodne. Uczestnicy podzielili się na cztery zespoły. Każdy zespół miał za zadanie znaleźć ukryte w Pałacu jaja. Organizatorzy zadbali o to, by rozmieścić wcześniej kolorowe klocki, które stanowiły podpowiedź i każdej drużynie wskazywały miejsce ukrycia jaj. Odnalezienie jaj nie było wcale łatwe, wymagało skupienia, uwagi i spostrzegawczości, bowiem organizatorzy dołożyli starań do tego, by je skrzętnie ukryć w całym Pałacu. Odnalezione jaja należało przemalować w taki sposób, by dzięki temu możliwa była identyfikacja gatunku gada. I tu właśnie nasi uczestnicy mieli okazję wykazać swą radosną twórczość. Wielokolorowe, wzorzyste jaja uzupełniały dekorację Biblioteki. Uczestnikom ferii pozostało już jedynie jedno, wyjątkowo trudne zadanie – przygotowanie strojów jaskiniowców. Każdy strój był wyjątkowy, niepowtarzalny. Każdy wzbudzał wielki podziw i zachwyt organizatorów. Stroje dopełniała bajeczna biżuteria. Gdy wszystko było gotowe nasi mali jaskiniowcy ochoczo przystąpili do wspólnej zabawy. Mnóstwo tańców i gier ruchowych wypełniało bibliotekę. Oddaliśmy bowiem do dyspozycji uczestników „Księgę czarów” i Sport Champions - gry ruchowe.

                Niestety, co dobre szybko się kończy. Nieuchronnie zbliżał się czas powrotu do szkolnych ławek. Na osłodę tych smutnych chwil na jaskiniowców czekały pyszne ciasteczka w kształcie dinozaurów. Jeśli tej słodyczy było mało nasi uczestnicy mogli przyozdobić je bajecznie i smakowo. Każdy młody jaskiniowiec podjął się tego zadania.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 12 czerwca 2024 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie poświęcone problematyce utworu Bernarda Werbera pt. „Imperium mrówek”. Ta książka to zaledwie tom pierwszy mrówczej trylogii.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek