Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Japonia – tradycja a nowoczesność

W dn. 26 kwietnia – 23 maja 2014 r. w Galerii Pałacu Wedlów w Kaliszu Pomorskim można było oglądać wystawę fotograficzną Jerzego Arsoby pt. „Japonia – tradycja i nowoczesność”. Wernisaż wystawy odbył się podczas VI Wiosennej Nawałnicy, na którą przybyli pasjonaci długich, pieszych wędrówek i kajakowych spływów.

 

Japonia to kraj zdecydowanie odmienny od reszty świata. Kraj barwny, którego kultura mocno nawiązuje do historii i tradycji. Autor wielobarwność uwiecznił na fotografiach przedstawiając zarówno fascynację młodocianych Japończyków mangą i anime, ale także kultywowanie tradycji , m.in. gejszy i obrzędów związanych z piciem herbaty. Niespotykane, acz fascynujące sposoby malowania twarzy dziewcząt, sugerujące obalenie norm, pozostają w opozycji do obowiązującej etykiety. Tradycja prowadzenia japońskich sztuk walki dla turysty jest także niebywałą gratką. Dziś dzieci urzeka świat Hello Kitty i Pokemonów. Być  może i one w przyszłości wyruszą w świat, by doświadczyć uroków kolorowej i fascynującej Japonii.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zorganizowany został wieczorek poetycki, którego bohaterami byli młodzi poeci Zofia Burzyńska, uczenniica  w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, autorka pamiętnika poetyckiego pt.. "Kilka lat z życia" i Sebastian Rosa, autor tomiku wierszy pt. "Kroki". Spotkanie poprowadził prezes Fundacji Wspierania Kultury "Noc Poetów", nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Reczu, poeta, autor tomów poetyckich "Po co komu poezja" oraz "Co potem", Pan Piotr Pawłowski. Akompaniował Pan Grzegorz Haciski.

W dn. 12 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Lekturą tego spotkania była powieść wcześniej poznanej powieściopisarki, Doroty Schrammek, pt. „Dom, którego nie było”.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek