Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Japonia – tradycja a nowoczesność

W dn. 26 kwietnia – 23 maja 2014 r. w Galerii Pałacu Wedlów w Kaliszu Pomorskim można było oglądać wystawę fotograficzną Jerzego Arsoby pt. „Japonia – tradycja i nowoczesność”. Wernisaż wystawy odbył się podczas VI Wiosennej Nawałnicy, na którą przybyli pasjonaci długich, pieszych wędrówek i kajakowych spływów.

 

Japonia to kraj zdecydowanie odmienny od reszty świata. Kraj barwny, którego kultura mocno nawiązuje do historii i tradycji. Autor wielobarwność uwiecznił na fotografiach przedstawiając zarówno fascynację młodocianych Japończyków mangą i anime, ale także kultywowanie tradycji , m.in. gejszy i obrzędów związanych z piciem herbaty. Niespotykane, acz fascynujące sposoby malowania twarzy dziewcząt, sugerujące obalenie norm, pozostają w opozycji do obowiązującej etykiety. Tradycja prowadzenia japońskich sztuk walki dla turysty jest także niebywałą gratką. Dziś dzieci urzeka świat Hello Kitty i Pokemonów. Być  może i one w przyszłości wyruszą w świat, by doświadczyć uroków kolorowej i fascynującej Japonii.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 7. sierpnia 2020 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce finisaż wystawy Bernadety Sudnikowicz. Przez cały miesiąc poprzedzający mieszkańcy Kalisza Pomorskiego mieli możliwość podziwiania prac autorki stanowiących cykl pt. „Akomodacja”, wykonanych za pomocą kawy i tuszu. Prace Bernadety Sudnikowicz wyraźnie nawiązują do sztuki nowoczesnej, w której źródeł artystycznej wypowiedzi można poszukiwać poprzez nadawanie treści formie, zaś Interpretacji prac można podejmować się zarówno na poziomie intelektu, jak i wrażeń zmysłowych i emocji.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek