Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Indonezja w słowie i obiektywie Andrzeja Wnęka

Dzień 7 maja w obchodzonym Tygodniu Bibliotek zarezerwowaliśmy na spotkania z podróżnikiem, pilotem wycieczek – Andrzejem Wnękiem. Podróże bywają inspirujące i kształcące, nawet jeśli podróżuje się… palcem po mapie. Tematem przewodnim była Indonezja zarówno w przypadku prezentacji w Filii bibliotecznej w Pomierzynie oraz Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

 

Andrzej Wnęk przedstawił nam kontynent Indonezji jako raj dla turystów. Poznaliśmy wielokulturowość, tradycje, spuściznę historyczną i różnorodność ludności zamieszkującej Flores, Lombok, Bali, Jawę, aż po Sumatrę. Indonezyjczycy wyznają głównie Islam, co czyni Indonezję największym krajem muzułmańskim świata. Jednak na każdej z wysp archipelagu dominuje inne wyznanie. Mieszkańcu Bali wyznają Hinduizm, Floresu katolicyzm, Sumbawie są protestantami. Na wielu wyspach mimo oficjalnego utożsamiania się z którąś z dużych religii, Indonezyjczycy praktykują równolegle animizm lub inne lokalne wierzenia.

 

Różnorodność geograficzna i terytorialna zachęca turystów do odwiedzania parków narodowych, jezior usytuowanych na tle malowniczych krajobrazów i wulkanów. Na wyspach Indonezji znajduje się wiele wulkanów i niemal wszystkie z nich uznaje się za aktywne. Indonezja zachęca do odwiedzin zapewniając podróżnikom niezliczone trasy pieszych wędrówek. Niekiedy na sam szczyt wulkanu…

 

Andrzej Wnęk pragnął w obiektywny sposób przedstawić los turysty, przedstawiając zarówno dobre, jak i złe strony podróżowania. Opowiadał o chorobach: tyfus, malaria, które przywiózł z podróży, jednak zapewniał, iż żadna przypadłość nie jest w stanie zniechęcić go do dalszych podróży.

 

Spotkania zostały sfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 7. sierpnia 2020 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce finisaż wystawy Bernadety Sudnikowicz. Przez cały miesiąc poprzedzający mieszkańcy Kalisza Pomorskiego mieli możliwość podziwiania prac autorki stanowiących cykl pt. „Akomodacja”, wykonanych za pomocą kawy i tuszu. Prace Bernadety Sudnikowicz wyraźnie nawiązują do sztuki nowoczesnej, w której źródeł artystycznej wypowiedzi można poszukiwać poprzez nadawanie treści formie, zaś Interpretacji prac można podejmować się zarówno na poziomie intelektu, jak i wrażeń zmysłowych i emocji.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek