Biblioteka Publiczna w Kaliszu

HIV I STALKING jako dwa główne tematy DKK w Kaliszu Pomorskim

W dn. 25 lutego 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem na warsztat klubowiczki wzięły dwie jakże różne powieści. Pierwszą z nich był utwór Hanny Dikty pt. „To nie może być prawda”, drugą powieść Olgi Rudnickiej pt. „Cichy wielbiciel”.

 

Powieść Hanny Dikty jest wielce poruszająca, a przedstawiona historia wzrusza do łez. W powieści niewłaściwe wybory bohaterów doprowadzają do dramatu, rujnują ich ustabilizowane i szczęśliwe życie. Jest to utwór o wyborach, które dokonujemy przez całe nasze życie i o konsekwencjach naszych postępowań. W utworze spontaniczne, nieprzemyślane działania, odmieniają nie tylko życie bohaterki, ale i ją samą. Powieść to świadectwo wielkiego dramatu, który z dnia na dzień wystawia na próbę małżeńską miłość, zaufanie, wspólną przeszłość i przyszłość dwojga ludzi. To mądra, poruszająca opowieść, której mocne strony to niewątpliwie intrygujący pomysł, fabuła z zaskakującym zakończeniem oraz wielki ładunek emocjonalny. Do mocnych stron utworu można zaliczyć także kunszt pisarski autorki oraz lekki, przystępny język.

 

W utworze pojawia się temat wirusa HIV, co również ukierunkowało naszą dyskusję. Pani Wiesława Minkiewicz przedstawiła klubowiczkom dane statystyczne dotyczące zakażeń HIV i zachorowań na AIDS w Polsce na dzień 30 września 2019 r.

 

HIV i AIDS w Polsce.

We wrześniu 2019 r. zarejestrowano 112 nowo wykrytych zakażeń HIV oraz 7 zachorowań na AIDS. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 września 2019 r. stwierdzono zakażenie HIV u 25020 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski. Wśród zakażonych:

6391 w związku z używaniem narkotyków;

1891. poprzez kontakt heteroseksualny;

4063 poprzez kontakt seksualny miedzy mężczyznami.

Ogółem odnotowano 3741. zachorowań na AIDS, z czego aż 1424 chorych zmarło.

 

STALKING W POLSCE.

Z kolei powieść Olgi Rudnickiej pt. „Cichy wielbiciel” to pierwsza w Polsce książka podejmująca temat stalkingu. Powstała przy pomocy Adama Straszewicza, inicjatora strony www.stopstalking.pl. Stalking w polskim kodeksie karnym definiowany jest jako uporczywe nękanie powodujące uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności


W utworze Olga Rudnicka przedstawia charakterystyczny dla stalkingu ciąg zdarzeń: przysyłanie kwiatów, prezentów, telefonowanie, sms-owanie, w końcu naprzemienne straszenie, grożenie, przepraszanie z wyznaniem miłości. Straty finansowe i społeczne ofiary stalkingu są znaczne: traci przyjaciół, pracę, odsuwa się od rodziny, odczuwa bezsilność, rezygnuje z własnych planów, zamyka się w sobie. W końcu zaczyna chorować, popada w depresję, w paranoję. Przestaje wychodzić z domu, czuje się winna. Jest w tym wszystkim niezmiernie osamotniona, bowiem wszystkie działania stalkera (przynajmniej do chwili, gdy pojawiają się groźby z jego strony) przyjmowane są przez rodzinę i przyjaciół ofiary jako działania wielce romantyczne, schlebiające.

 

Powieść „Cichy wielbiciel” zdecydowanie wyróżnia się na tle całego dorobku literackiego w Polsce. Po pierwsze – dzieje się tak za sprawą tematyki, jest bowiem pierwszą w Polsce tego typu pozycją podejmującą temat stalkingu. Jest to także thriller psychologiczny, którego głównym przesłaniem jest zbudowanie świadomości wśród Polek i Polaków, gdzie i w jaki sposób szukać wsparcia, jak postępować, lub jak NIE postępować, jak dokumentować działania sprawcy. Książka niewątpliwie ukierunkowuje i wychowuje, dedykowana jest szerokim kręgom odbiorców. Zbudowana została na wielkim ładunku emocjonalnym, od radości i zainteresowania stalkerem, aż do przerażenia, apatii, a wręcz uzależnienia od sprawcy. „Cichy wielbiciel” to obraz udręczonej kobiety, zaszczutej i osaczonej przez tajemniczego wielbiciela. Obraz zupełnie przeciętnej dziewczyny, która w pewnej chwili zwróciła na siebie uwagę sprawcy. Powieść dowodzi, że ofiarą stalkera nie musi być ktoś wyjątkowy, zaś stalkerem będzie zawsze ktoś o nieposzlakowanej opinii, ktoś komu nie można nic zarzucić, ktoś pomocny, serdeczny, stawiany za przykład.

 

Podczas spotkania pani Monika Skupień-Kocoń przedstawiła, iż przypadków stalkingu w Kaliszu Pomorskim w roku 2016 nie odnotowano, w 2017 i w 2018 r. zarejestrowano po jednym przypadku nękania, zaś w 2019 r. prowadzono 2 sprawy. 

 

Podczas spotkania porównano gatunki powieści, omówiono tematy główne w  utworach, czas i miejsce akcji oraz sposoby prowadzenia narracji. Kolejne spotkanie DKK rozpocznie się dn. 24 marca 2020 r. o godz. 16:30. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 17 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem swe rozważania poświęciliśmy utworowi Johna Williamsa pt. „Profesor Stoner”.

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek