Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Guziki wyrabiane z muszli małż – ślad dawnej tradycji Sochocina

W dniu 7 sierpnia 2014 r. w Galerii Pałacowej w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy pt. „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji”.  Wystawę otworzył Kryspin Kadej, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sochocinie, opowiadając historię rzemiosła guzikarskiego na Mazowszu. Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się zarówno produkowane guziki, półprodukty, odpadki z przemysłu guzikarskiego (resztki muszli po wycięciu krążków), jak również maszyny produkcyjne.


Guzikarstwo na Mazowszu zapoczątkowano w drugiej połowie XVIII w. Sochocinianie poszukując nowych źródeł zarobkowania skierowali się ku rzemiosłu guzikarskiemu dopiero w drugiej połowie XIX w. W okresie II wojny światowej produkcja guzików niemal całkowicie zamarła. Rozwinęła się ponownie w drugiej połowie XX w. Mieszkańcy poszukując surowca do produkcji guzików początkowo kierowali się ku usypanym hałdom z resztek muszli, lecz w niedługim czasie organizowali połowy małży z dna Wisły, Bugu i Narwi. Pozyskiwane w ten sposób muszle guzikarze sortowali pod względem wielkości i grubości. Posortowane muszle czyszczono w wodzie, potem poddawano działaniu borownika wycinając w ten sposób krążki różnej wielkości. Półprodukt wymagał wówczas jeszcze wygładzenia krawędzi i oszlifowania powierzchni. Po wytłoczeniu półprodukt poddawano działaniu igieł, które wykonywały nawiercenia dwóch lub czterech dziurek. Wyszlifowane guziki gotowane były w perhydrolu i polewane kwasem solnym, by pozbawić je szorstkości i szarości, oraz  otrzymać śnieżnobiałą barwę. Tak przygotowane guziki wrzucano do obracającego się bębna, w którym znajdowały się trociny z woskiem. W efekcie powstałe guziki były gładkie i błyszczące.

Wystawa prezentowana będzie do 5 września 2014 r. Zapraszamy.

 

Pozostałe wydarzenia

W związku z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczącego działalności instytucji kultury w trakcie pandemii informujemy, że od poniedziałku (9 listopada) Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim będzie zamknięta dla użytkowników.

 

Wychodząc jednak Państwu naprzeciw informujemy, że nadal możliwe będzie telefoniczne pozyskanie kodów do platformy Legimi i korzystanie z jej cyfrowych zasobów. Rekomendujemy tę formę obcowania z literaturą.

 

Informujemy ponadto, że w dn. 6 - 7.listopada 2020 r. przełamujemy wszystkie limity i dopuszczamy możliwość wypożyczenia aż dwudziestu egzemplarzy jednorazowo.

 

Mając na uwadze zdrowie Państwa i personelu obsługi przypominamy o obowiązku noszenia maseczki ochronnej w bibliotece, dbaniu o dystans podczas procesu wypożyczeń oraz o dezynfekcji dłoni.

 

Zapewniamy, że kary za nieoddane w terminie książki w czasie zamknięcia biblioteki nie będą naliczane, a terminy zwrotu książek zostaną stosownie wydłużone.

 

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego.

 

Dbajcie o siebie i swoich bliskich! 

 

Śledźcie nasz profil na Facebooku, aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek