Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Gustawa Herlinga-Grudzińskiego związki z ziemią kielecką – wystawa w Bibliotece

W Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim od początku sierpnia do dn. 13 września 2019 r. prezentowana była wystawa pt. „Gustawa Herlinga-Grudzińskiego związki z ziemią kielecką”. Gustaw Herling-Grudziński należy do najbardziej znanych absolwentów Państwowego Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach.

 

 

Niewątpliwie był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej literatury współczesnej, chociaż jego twórczość została upowszechniona w Polsce dopiero po 1989 r. Debiutował już w 1946 r., jednak największe uznanie przyniósł mu utwór wydany w 1951 r. Inny świat. Inny świat był zarazem jednym z pierwszych dzieł, które dotykało w sposób absolutnie wyjątkowy doświadczeń w obozie koncentracyjnym. Autor pisywał również szkice, opowiadania, dzienniki, nieobca była mu także praca krytycznoliteracka.

 

Wystawa „Gustawa Herlinga-Grudzińskiego związki z ziemią kielecką” powstała w wyniku zaangażowania wielu ludzi, którym pamięć o pisarzu nie jest obca. Inspiracją do powstania wystawy była 20. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz ogłoszenie 2019 r. Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wystawa została przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Kielc.

 

Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim składa serdeczne podziękowania Panu Krzysztofowi Myślińskiemu z Muzeum Narodowego w Kielcach za możliwość zaprezentowania wystawy mieszkańcom Kalisza Pomorskiego.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 22. października 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Lekturą omawianą przez Klubowiczki była powieść Piotra C. pt. "Pokolenie IKEA: kobiety". Powieść stanowi gorzkie, lecz realistyczne, przedstawienie życia ludzi z pokolenia 30+, z wielkich aglomeracji miejskich, którzy próbują między gonitwą w pracy, a depresją i samotnością w domu odnaleźć jakiekolwiek uczucie.

W dniach 16-17.10.2019 r. w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się kolejne ze szkoleń komputerowych dla osób dorosłych przeprowadzonych w ramach projektu „e-obywatel. Nowe umiejętności cyfrowe”, który realizowany jest przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Gminą Kalisz Pomorski. Projekt ten dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek