Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Gry planszowe – czy będą atrakcją bibliotek w powiecie drawskim?

Książkowe gry planszowe - rodzaje, autorzy, tematy. Co robić, aby Millenialsi i nastolatki chcieli grać w bibliotece? – takie szkolenie przygotowali organizatorzy Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim, drawska biblioteka oraz trenerzy z Good Books.

 

To już kolejne szkolenie bibliotekarzy z cyklu szkoleń „Nie tylko bibliotekarz…”, mających na celu poszerzenie umiejętności i kompetencji bibliotekarzy z bibliotek publicznych z Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego, Czaplinka, Złocieńca i Wierzchowa. Wtedy bibliotekarze z terenu powiatu drawskiego dowiedzieli się jak przyciągnąć opornych mężczyzn do biblioteki, a gdy już się tam znajdą – jakie rozszerzyć ich literackie horyzonty?

 

Teraz tematem były gry planszowe. Uczestnicy dowiedzieli się jak pracować przy ich pomocy aby młodzież chciała grać w nie w bibliotece. Szkolenie było nie tylko teoretyczne. Trenerka Martyna Gontarz z Good Books postawiła na wiedzę praktyczną, dlatego nie zabrakło treningu z grami, gdzie ważna była szybkość podejmowania decyzji i ich trafność.

 

Takie szkolenie daje możliwość innego spojrzenia na pracę bibliotekarza jako osoby zajmującej się wyłącznie czytelnikiem i książkami. Pozwala ująć zadania biblioteki jako szersze i bardziej atrakcyjne. O to nam chodzi. – podsumowała spotkanie dyrektor Jolanta Pluto Prądzyńska z Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim.

 

Projekt „Nie tylko bibliotekarz…” obejmuje zorganizowanie cyklu 9 szkoleń opowiadającym zdiagnozowanym potrzebom środowiska bibliotekarskiego powiatu drawskiego. Szkolenia umożliwią bibliotekarzom uzyskanie nowych umiejętności i kompetencji, a w konsekwencji podniesienie standardów usług oferowanych użytkownikom bibliotek gminnych.

 

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Pozostałe wydarzenia

O tym, że na jesienne zmienne pogody najlepsze jest czytanie wie każde dziecko. I dlatego właśnie z jesiennym przesłaniem płynącym z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jesień” czekaliśmy na przedszkolaków z grupy „Pinokio” Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim w dn. 24. września 2020 r.

Ponad trzysta nazwisk w spisie uczniów, którzy uczestniczyli w ciągu dziesięciolecia w działalności licealnej grupy teatralnej Klepsydra, mówi samo za siebie. Podobnie jak ponad 120 wystawionych spektakli  i blisko 100 współorganizowanych uroczystości oraz apeli. To wszystko dokumentuje publikacja wydana na Jubileusz Klepsydry, którą autorzy: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska zaprezentowali podczas spotkania w kaliskim Pałacu.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek